dobrze sporządzony testament daje możliwość pokierowania dalszymi losami zgromadzonego przez nas majątkuźródło: ShutterStock
Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, darzący się wielkim zaufaniem małżonkowie chcą spisać wspólny testament. Jedni wolą oszczędzić sobie problemów, jakie mogłyby wyniknąć z dzielenia majątku pomiędzy dzieci, zostawiając tę kwestię na czas po swojej śmierci. Inni nie posiadają dzieci i wolą, by wspólny dorobek życia pozostał do dyspozycji męża czy żony, niż gdyby miał trafić w ręce dalszych krewnych. Wielu może po prostu nie orientować się, w jaki sposób rozrządza się majątek wspólny na wypadek śmierci.
wróć do artykułuReklama
ja(2018-10-02 22:43) Zgłoś naruszenie 02
Witam chodzi o pytanie jaki będzie wyrok. art. 942 kc testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy. Zaczynamy to tylko przykład Testament dziadek pisze w testamencie że ma 1milion zł. który przekazuje swojemu synowi gdyż miał jeszcze 1milion zł. który darował swojej córce kilka lat temu i z tego 1miliona na koncie nic jej się nie należy gdyż dostała swoją część spadku. Oczywiście babcia poświadcza i podpisuje też ten dokument ,zabezpieczają się też tym że biorą świadków i też się podpisują ten dokument. Zaznaczam że kiedy to pisali nie było Internetów i nie mogli przeczytać i byli pewni że się dobrze zabezpieczyli. Pytanie jaki będzie wyrok sądu. A. Uzna że testament jest nieważny i odda córce 0.5miliona tym samym podzieli 1.5miliona córka i synowi 0,5miliona B. Uzna ze testament jest ważny ale tym samym złamie art942 KC czekam na wasze odpowiedzi co byście zrobili
Odpowiedzbb77(2017-01-31 19:52) Zgłoś naruszenie 23
Przy sporządzeniu testamentu przez pani męża nie ma potrzeby podpisu osób trzecich. Na pani miejscu spisałabym również testament na męża. W razie śmierci jednego z was będzie miało miejsce dziedziczenie testamentowe, tj. pani mąż umiera pierwszy to dziedziczy pani, natomiast pani umiera pierwsza to dziedziczy pani mąż.
OdpowiedzAneta(2017-01-08 18:18) Zgłoś naruszenie 10
Jesteśmy z mężem małżeństwem bezdzietnym,mamy mieszkanie (w kredycie). Nie ukrywam, boję się, że nie daj Boże mąż ulegnie wypadkowi i umrze,to Jego rodzeństwo będzie rościło sobie prawo do części mieszkania :( Gdy staraliśmy się o kredyt, moi rodzice podarowali mi(zgłoszone oczywiście do US) 100 tyś. Jest to w tytule przelewu napisane, W listopadzie dostałam 50 tyś. na wcześniejszą spłatę kredytu (nie jest to napisane w tytule przelewu a le zgłoszone do US) Mąż na wszelki wypadek spisał testament, (podpisały go dwie osoby ) w którym mieszkanie przekazuje mnie i wszystko co posiadamy (nie ma tego wiele) Proszę o radę, co zrobić, jak się zabezpieczyć ?
OdpowiedzSpadkodawca decyduje ....(2016-06-01 11:41) Zgłoś naruszenie 91
... co, komu i w jakiej formie, to jest jego wola i państwu nic do tego... jakie to proste i oczywiste w normalnym państwie prawa.
Odpowiedzniezgadzamsię(2016-05-24 16:23) Zgłoś naruszenie 22
Po co aż tak przekombinowywać? Chcę zapisać majątek małżonkowi - sporządzam testament. Nie ma znaczenia czy małżonek sporządzi swój wskazując mnie jako spadkobiercę. Tym bardziej, że jak wskazano - te testamenty są zupełnie od siebie niezależne. A już nie wiem na jakiej podstawie autor twierdzi, że na podstawienie zgodę powinny wyrazić dzieci. Na jakiej podstawie?! To spadkodawca i tylko spadkodawca decyduje o tym kogo i w jaki sposób powoła do spadku.
OdpowiedzKonrad W.(2016-03-21 21:56) Zgłoś naruszenie 10
bardzo dziękuję za cenną uwagę, błąd poprawiony!
Odpowiedzdążący(2016-03-07 17:23) Zgłoś naruszenie 20
"Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, dążący się wielkim zaufaniem małżonkowie..."
Odpowiedz