statystyki

Umowa dożywocia bywa korzystniejsza niż darowizna

autor: Jan Ludwikowski16.02.2016, 16:00
Warto więc wskazać dwa rodzaje umów, które spowodują przeniesienie własności natychmiast po ich zawarciu

Warto więc wskazać dwa rodzaje umów, które spowodują przeniesienie własności natychmiast po ich zawarciuźródło: ShutterStock

Pan Ryszard od kilku lat zmaga się z poważną chorobą. – Mam dzieci, ale w ogóle mnie nie odwiedzają – skarży się czytelnik. – Na co dzień pomaga mi córka zmarłej konkubiny. W jaki sposób mogę jej przekazać mieszkanie, nie ponosząc wysokich opłat – zastanawia się pan Ryszard.

Istnieje możliwość przeniesienia własności lokalu zarówno za życia, jak i po śmierci osoby dysponującej mieszkaniem. Rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę, jest sporządzenie testamentu notarialnego. Nie ma jednak gwarancji, że zstępni czytelnika nie wystąpią po jego śmierci z roszczeniem o zachowek. Mogą wtedy żądać połowy majątku, który przypadałby im, gdyby testamentu nie było.

Ponadto testament wywoła skutki dopiero po śmierci czytelnika. Warto więc wskazać dwa rodzaje umów, które spowodują przeniesienie własności natychmiast po ich zawarciu. Pierwszą z nich jest darowizna. Po sporządzeniu umowy w formie notarialnej osoba obdarowana stanie się właścicielem lokalu. Jednak zarówno dziedziczenie, jak i uzyskanie darowizny rodzą konsekwencje podatkowe. Nabywca nieruchomości, który nie jest bliskim krewnym darczyńcy, będzie musiał zapłacić wysoką daninę.

Najkorzystniejsze w sytuacji pana Ryszarda jest zawarcie umowy dożywocia. Polega ona na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Rozumie się przez to dostarczanie wyżywienia, ubrania, mediów, pielęgnowanie i pomoc w chorobie. Ustawa wskazuje, że dożywocie można zastrzec na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości. Nie jest zatem konieczne, aby nabywca lokalu był członkiem rodziny.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane