statystyki

Pakiet azylowy zgodny z UE

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.07.2015, 07:54; Aktualizacja: 13.07.2015, 09:07
granica Polski

Cudzoziemcy ubiegający się o azyl muszą mieć zapewnioną pomoc prawną. Tak wynika z nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz.U. z 2012 r. poz. 60 ze zm). W piątek uchwalił ją Sejm i skierował do dalszych prac w Senacie.źródło: ShutterStock

Cudzoziemcy ubiegający się o azyl muszą mieć zapewnioną pomoc prawną. Tak wynika z nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz.U. z 2012 r. poz. 60 ze zm). W piątek uchwalił ją Sejm i skierował do dalszych prac w Senacie.

Cudzoziemcy będą mieli zapewniony na przejściach granicznych w strzeżonych ośrodkach i aresztach dla cudzoziemców dostęp do informacji o możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z nowelizacją podanie o jej przyznanie będzie można składać w siedzibach wszystkich oddziałów i placówek Straży Granicznej. Obcokrajowiec będzie też mógł wnieść je w imieniu osób towarzyszących mu i zależnych od niego ze względów ekonomicznych, zdrowotnych lub na wiek (np. małżonka czy dzieci).

Nowelizacja nakłada również na Straż Graniczną dodatkowe obowiązki. Przykładowo obowiązek informowania cudzoziemca w języku dla niego zrozumiałym o trybie i zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, podmiotach ją świadczących i adresie ośrodka recepcyjnego. Zakłada też, że nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała cudzoziemcowi ubiegającemu się o ochronę międzynarodową i pozbawianemu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej. 

Etap legislacyjny

Projekt skierowany do Senatu


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane