statystyki

Długa lista życzeń prokuratorów. MS przygtowouje nowy regulamin

autor: Ewa Ivanova11.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.02.2016, 10:53
prawo

Co na te postulaty Ministerstwo Sprawiedliwości?źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje regulamin wewnętrzny dla oskarżycieli. Ci mają jednak większe oczekiwania m.in. w kwestii gwarancji niezależności.

To kluczowe rozporządzenie wykonawcze do nowej ustawy – Prawo o prokuraturze – uchwalonej w styczniu przez parlament. To w nim zostaną przesądzone tak fundamentalne kwestie jak właściwość – czyli podział spraw między poszczególne szczeble w hierarchii prokuratury, dyżury czy gwarancje chroniące przed naciskami przełożonych. Środowisko prokuratorów przedstawiło resortowi najważniejsze postulaty związane z kształtem nowych przepisów. Poznaliśmy szczegóły tej opinii.

Transparentność decyzji

Nowa ustawa w art. 7 gwarantuje prokuratorom niezależność. W przeciwieństwie jednak do obecnych regulacji pozwala przełożonym na ingerencję w treść czynności procesowej. Kto się nie zgodzi z poleceniem, będzie mógł żądać jego zmiany albo wyłączenia siebie od prowadzenia sprawy czy czynności. Musi jednak swe żądanie złożyć na piśmie i z uzasadnieniem.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jorry123(2016-02-11 07:48) Zgłoś naruszenie 53

  Prokuratorzy mieli większą niezależność, ale okazało się, że wcale nie chcą z niej korzystać. Zamiast tego zajęli się głównie kontestacją nowej procedury karnej.

  Odpowiedz
 • marian (2016-02-11 16:11) Zgłoś naruszenie 40

  W rejonach kolego P1 pracuje 70 procent prokuratorów.

  Odpowiedz
 • P1(2016-02-11 13:26) Zgłoś naruszenie 22

  Piszcie uczciwie. Nie środowisko prokuratorów, a środowisko p. Skały, który reprezentuje garstkę kontestatorów z rejonów. Jego głos nie jest głosem prokuratorów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane