statystyki

Długa lista życzeń prokuratorów. MS przygtowouje nowy regulamin

autor: Ewa Ivanova11.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.02.2016, 10:53
prawo

Co na te postulaty Ministerstwo Sprawiedliwości?źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje regulamin wewnętrzny dla oskarżycieli. Ci mają jednak większe oczekiwania m.in. w kwestii gwarancji niezależności.

To kluczowe rozporządzenie wykonawcze do nowej ustawy – Prawo o prokuraturze – uchwalonej w styczniu przez parlament. To w nim zostaną przesądzone tak fundamentalne kwestie jak właściwość – czyli podział spraw między poszczególne szczeble w hierarchii prokuratury, dyżury czy gwarancje chroniące przed naciskami przełożonych. Środowisko prokuratorów przedstawiło resortowi najważniejsze postulaty związane z kształtem nowych przepisów. Poznaliśmy szczegóły tej opinii.

Transparentność decyzji

Nowa ustawa w art. 7 gwarantuje prokuratorom niezależność. W przeciwieństwie jednak do obecnych regulacji pozwala przełożonym na ingerencję w treść czynności procesowej. Kto się nie zgodzi z poleceniem, będzie mógł żądać jego zmiany albo wyłączenia siebie od prowadzenia sprawy czy czynności. Musi jednak swe żądanie złożyć na piśmie i z uzasadnieniem.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jorry123(2016-02-11 07:48) Zgłoś naruszenie 53

  Prokuratorzy mieli większą niezależność, ale okazało się, że wcale nie chcą z niej korzystać. Zamiast tego zajęli się głównie kontestacją nowej procedury karnej.

  Odpowiedz
 • marian (2016-02-11 16:11) Zgłoś naruszenie 40

  W rejonach kolego P1 pracuje 70 procent prokuratorów.

  Odpowiedz
 • P1(2016-02-11 13:26) Zgłoś naruszenie 22

  Piszcie uczciwie. Nie środowisko prokuratorów, a środowisko p. Skały, który reprezentuje garstkę kontestatorów z rejonów. Jego głos nie jest głosem prokuratorów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane