statystyki

ABW pozwana o system do inwigilacji kierowców

autor: Ewa Ivanova10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:00
Samochód kierowca

Zdaniem Sieci w interesie obywateli leży podanie podstawowych informacji o stosowaniu – bądź nie – systemu ARTR.źródło: ShutterStock

Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zarzuca mu naruszenie art. 61 ust. 1 Konstytucji RP, który gwarantuje prawo do informacji publicznej.

Poszło o dwie decyzje – z października i grudnia 2015 r. Generał Dariusz Łuczak, ówczesny szef służby, odmówił w nich udzielenia informacji o tym, czy ABW korzysta z danych z systemu ARTR (automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych). System wykorzystuje kamery obserwujące ulice, przetwarza obraz i pozwala na zlokalizowanie pojazdu o konkretnym numerze rejestracyjnym. Stowarzyszenie zapytało w swoim wniosku m.in., czy ABW korzysta z danych systemu ARTR, a jeśli tak, to kto obsługuje ten system; czy agencja korzysta z usług firmy zewnętrznej do obsługi tego systemu; w ilu miastach w Polsce funkcjonuje ten system oraz czy wszędzie ABW ma do niego dostęp i jak długo przechowywane są dane. Zainteresowanie było efektem publikacji „Gazety Wyborczej” z początku października. Jeden z jej rozmówców, przeglądając tajną część akt śledztwa podsłuchowego, natrafił na zdjęcie samochodu Marka Falenty na rogu stołecznych ulic Wiertniczej i Lentza. Zdjęcie uzupełniała informacja, że materiał jest własnością ABW i pochodzi z systemu ARTR, który zainstalowany został na dziewięciu ulicach w Warszawie.

Zdaniem Sieci w interesie obywateli leży podanie podstawowych informacji o stosowaniu – bądź nie – systemu ARTR. Zrozumiałe jest, że chronione mogą być szczegółowe i konkretne informacje dotyczące działań agencji, jednak – według stowarzyszenia – nie można zgodzić się z tym, iż obywatele nie mogą otrzymać informacji o systemach, za pomocą których są inwigilowani. Zgodnie z konstytucją władze publiczne nie mogą bowiem pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Muszą więc istnieć środki, za pomocą których społeczeństwo może kontrolować konieczność i cel tych działań. Według Sieci ujawnienie informacji przez ABW nie obniżyłoby jej skuteczności, bo pytania dotyczyły kwestii ogólnych i liczbowych.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kpt.Żbik na tropie(2016-02-10 15:34) Zgłoś naruszenie 20

  Odpowiadam.Nie po to inwestowano w najnowszą technologię i system "inwigilacji" aby teraz z niego móc nie korzystać.Wszystkie gadania zapewnienia rozmaitych specjalistów i urzędników,że system nie będzie wykorzystywany przez służby-należy włożyć między bajki i potraktować jak wierutną bzdurę.Rzecz jasna Oni nie mogą Wam tego powiedzieć i nigdy nie powiedzą.Takie "kruczki" będą wypływać w różnych aktach postępowania,czy to kontrolnych,czy operacyjnych z klauzulą niejawności-ale będą.Z tych systemów korzystają wszyscy,powtarzam wszyscy bez wyjątku którzy w zadaniach mają pracę operacyjną.Kto płaci-? miasto płaci a kto ma płacić.Służby nie mają na ten cel ani funduszu ani też możliwości finansowania.Obsługiwanie systemu to także prywata.

  Odpowiedz
 • sn(2016-02-10 16:03) Zgłoś naruszenie 11

  Idzie w Państwo Policyjne , a miało być inaczej . Władza chce wiedzieć za dużo o Obywatelu , chce wszystkich szpiegować -inwigilować na każdym kroku, aby mieć na wszelki wypadek haka na niego, jak gdzieś "podskoczy " ? Czy takie ma być Państwo Prawa i Wolności Obywatelskich w demokracji !!!! Chyba nie na taką opcję zmian głosowaliśmy ????!!!! Takie też myśli pozytywne miała , głosiła niedawna opozycja ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kierowca(2017-02-08 11:52) Zgłoś naruszenie 10

  System ARTR od samego początku był przeznaczony do śledzenia obywateli bez ich zgody i dostęp do danych systemu dla służb było założeniem tworzenia tego systemu. A ukrywanie tego faktu przed obywatelami przez różne organa państwowe należy nazwać totalną inwigilacją . Pytaniem podstawowym jest dlaczego to państwo tak traktuje obywateli. Odpowiedź jest jedna. Obywatele mogą stanowić zagrożenie dla elit politycznych sprawujących władzę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane