statystyki

Nie zawsze można skarżyć prokuratora za bezczynność

autor: Agnieszka Pokojska10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:43

Przedłużenie przez prokuratora dochodzenia w sprawie o przestępstwo skarbowe na okres powyżej 6 miesięcy oznacza objęcie nad tym postępowaniem nadzoru – uchwalił Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów. Oznacza to, że możliwe jest pociągnięcie odpowiedzialności takiego funkcjonariusza za przewlekłość. Dotychczas nie było wiadomo, czy taka skarga jest dopuszczalna.

W rozstrzyganej przez SN sprawie chodziło o wykładnię art. 153 par. 1 zd. 3 kodeksu karnego skarbowego. Wynika z niego, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach właściwy prokurator może przedłużyć dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe na okres powyżej 6 miesięcy. Powstało więc pytanie, czy wydanie decyzji o przedłużeniu dochodzenia jest równoznaczne z objęciem przez prokuratora nadzoru nad nim i czy w konsekwencji może on odpowiadać za przewlekłość tej procedury. Zgodnie bowiem z przepisami skargę taką w odniesieniu do postępowania przygotowawczego można złożyć tylko, gdy do przewlekłości doszło na skutek działania lub bezczynności prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane