statystyki

Nie zawsze można skarżyć prokuratora za bezczynność

autor: Agnieszka Pokojska10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:43

Przedłużenie przez prokuratora dochodzenia w sprawie o przestępstwo skarbowe na okres powyżej 6 miesięcy oznacza objęcie nad tym postępowaniem nadzoru – uchwalił Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów. Oznacza to, że możliwe jest pociągnięcie odpowiedzialności takiego funkcjonariusza za przewlekłość. Dotychczas nie było wiadomo, czy taka skarga jest dopuszczalna.

W rozstrzyganej przez SN sprawie chodziło o wykładnię art. 153 par. 1 zd. 3 kodeksu karnego skarbowego. Wynika z niego, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach właściwy prokurator może przedłużyć dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe na okres powyżej 6 miesięcy. Powstało więc pytanie, czy wydanie decyzji o przedłużeniu dochodzenia jest równoznaczne z objęciem przez prokuratora nadzoru nad nim i czy w konsekwencji może on odpowiadać za przewlekłość tej procedury. Zgodnie bowiem z przepisami skargę taką w odniesieniu do postępowania przygotowawczego można złożyć tylko, gdy do przewlekłości doszło na skutek działania lub bezczynności prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane