statystyki

Bankrutująca firma przetrwa, jeżeli po spłaceniu wierzycieli pozostanie jej majątek

autor: Jakub Styczyński09.02.2016, 09:29; Aktualizacja: 11.02.2016, 12:12

W takim przypadku po zakończeniu postępowania upadłościowego syndyk nie ma już obowiązku wykreślania spółki z KRS. Decyzję o jej dalszym funkcjonowaniu podejmą wspólnicy. Tak jest od stycznia tego roku.

Z początkiem roku weszło w życie kilka zmian w kodeksie spółek handlowych, które znacząco wpływają na funkcjonowanie bankrutujących spółek. Dzięki nim firma, która po zakończeniu postępowania upadłościowego posiada jeszcze kapitał, niekoniecznie musi być wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Może kontynuować działalność.

Niedawne wątpliwości

Dotychczas rozwiązanie spółki było domyślnym sposobem zakończenia postępowania upadłościowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy postępowanie kończyło się układem lub zostawało z innych przyczyn uchylone lub umorzone. Kwestię tę regulował art. 289 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h). – Nie przewidywał możliwości dalszego trwania działalności firmy po zakończeniu postępowania upadłościowego. W praktyce wywoływało to poważne wątpliwości, co robić, jeśli nadal miało się kapitał na funkcjonowanie – informuje dr Agnieszka Hajos-Iwańska z krakowskiego oddziału kancelarii JSLegal. – Nie było jasne, czy trzeba prowadzić osobne postępowania likwidacyjne w celu rozdysponowania pozostałego majątku. Ani czy można było wykreślić spółkę z rejestru natychmiast po zakończeniu postępowania upadłościowego.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane