statystyki

Bankrutująca firma przetrwa, jeżeli po spłaceniu wierzycieli pozostanie jej majątek

autor: Jakub Styczyński09.02.2016, 09:29; Aktualizacja: 11.02.2016, 12:12

W takim przypadku po zakończeniu postępowania upadłościowego syndyk nie ma już obowiązku wykreślania spółki z KRS. Decyzję o jej dalszym funkcjonowaniu podejmą wspólnicy. Tak jest od stycznia tego roku.

Z początkiem roku weszło w życie kilka zmian w kodeksie spółek handlowych, które znacząco wpływają na funkcjonowanie bankrutujących spółek. Dzięki nim firma, która po zakończeniu postępowania upadłościowego posiada jeszcze kapitał, niekoniecznie musi być wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Może kontynuować działalność.

Niedawne wątpliwości

Dotychczas rozwiązanie spółki było domyślnym sposobem zakończenia postępowania upadłościowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy postępowanie kończyło się układem lub zostawało z innych przyczyn uchylone lub umorzone. Kwestię tę regulował art. 289 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h). – Nie przewidywał możliwości dalszego trwania działalności firmy po zakończeniu postępowania upadłościowego. W praktyce wywoływało to poważne wątpliwości, co robić, jeśli nadal miało się kapitał na funkcjonowanie – informuje dr Agnieszka Hajos-Iwańska z krakowskiego oddziału kancelarii JSLegal. – Nie było jasne, czy trzeba prowadzić osobne postępowania likwidacyjne w celu rozdysponowania pozostałego majątku. Ani czy można było wykreślić spółkę z rejestru natychmiast po zakończeniu postępowania upadłościowego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane