statystyki

Jak działa parabank bez zezwolenia

autor: Michał Culepa14.03.2017, 18:00
prawnik; adwokat

Syndyk złożył apelację, ale rozpoznający ją sąd II instancji powziął poważną wątpliwość, czy umowa o charakterze czynności bankowej – taka jak przyjmowanie depozytów pieniężnych bez zezwolenia – jest w ogóle nieważnaźródło: ShutterStock

Sprawę wytoczył syndyk masy upadłościowej Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowego, który żądał od spółki A. zapłaty 20 tys. zł wraz z odsetkami. Kwota ta wynikała z umowy, którą centrum zawarło z Dariuszem B., klientem spółki A. Dariusz B. miał zamiar od tej spółki kupić pojazd. W tym celu podpisał z centrum umowę nazwaną „inwestycyjną”, na mocy której wpłacił ok. 52 tys. zł.

Suma była przeznaczona na zakup samochodu, przy czym centrum miało wpłacić zaliczkę – 10 proc. ceny, a później resztę. Centrum poprzestało jednak na przelaniu zaliczki, w efekcie nie doszło do zakupu pojazdu przez pana B.

Ponieważ zaliczka trafiła do spółki A., syndyk, po wszczęciu postępowania, zażądał jej zwrotu na podstawie art. 127 ust. 1 prawa upadłościowego. Sąd I instancji oddalił powództwo, stwierdzając, że centrum występowało jako pełnomocnik Dariusza B., zaś ze spółką A. nie łączyła go żadna czynność prawna. W ocenie sądu umowa inwestycyjna zawarta między B. a Centrum była nieważna. W rzeczywistości była bowiem czynnością bankową – umową o przyjęcie wkładu pieniężnego. Centrum nie było zaś bankiem ani nie miało zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności bankowej.

Syndyk złożył apelację, ale rozpoznający ją sąd II instancji powziął poważną wątpliwość, czy umowa o charakterze czynności bankowej – taka jak przyjmowanie depozytów pieniężnych bez zezwolenia – jest w ogóle nieważna, czy przeciwnie – jest umową ważną, ale obarczoną tylko sankcją z art. 170 prawa bankowego.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane