statystyki

Prokurent nadal bez obowiązku wnoszenia o upadłość

autor: Sebastian Mikina, Artur Zawolski08.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 08.03.2016, 09:59
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Osoby zobowiązane do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek ich zaniechaniaźródło: ShutterStock

„Odpowiedzialność prokurenta 2016” – takie hasło sugeruje popularna wyszukiwarka internetowa. Kierując się podpowiedzią, trafiamy na liczne publikacje zwiastujące zasadnicze zmiany prawa upadłościowego od stycznia 2016 r. Czytamy w nich o obciążeniu prokurentów odpowiedzialnością za zobowiązania dłużnika. W naszej ocenie nie można zgodzić się jednak z takim stanowiskiem.

Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują zmiany wprowadzone do ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233, dalej: p.u.n.), dotyczące m.in. przepisów o podmiotach uprawnionych (art. 20 p.u.n.) i zobowiązanych (art. 21 p.u.n.) do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Osoby zobowiązane do złożenia takiego wniosku ponoszą szczególną odpowiedzialność w przypadku zaniechania w tym przedmiocie.

Niedługo po przyjęciu tych przepisów w mediach pojawiło się wiele opinii zwiastujących duże zmiany dla prokurentów. Polegać one miały na obciążeniu prokurentów odpowiedzialnością za niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. Osoby prezentujące takie poglądy opierają je głównie na zmianie wprowadzonej w art. 21 ust. 2 p.u.n. Polega ona na wskazaniu (zaś – w naszej ocenie – wyłącznie dookreśleniu), że obowiązek ten spoczywa „na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami”.

W naszej ocenie uznać należy wprost przeciwnie: aktualna treść przepisów stanowi raczej wyrażone wprost zawężenie katalogu osób zobowiązanych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W konsekwencji zasadne jest przyjęcie, iż modyfikacja art. 21 ust. 2 p.u.n. nie wprowadziła żadnego novum na gruncie prawa upadłościowego. Dokonaną zmianę określić należy raczej jako mającą charakter redakcyjny. Artykuł 21 ust. 2 p.u.n. w brzmieniu przed dokonaniem nowelizacji, za zobowiązanego do złożenia wniosku o upadłość uznawał każdego, kto ma prawo reprezentować dłużnika sam lub łącznie z innymi osobami. Ówczesna redakcja tego przepisu budziła wątpliwości w doktrynie prawa, która za osobę reprezentującą przedsiębiorcę uznaje także prokurenta. W związku z tymi wątpliwościami interpretacji omawianego przepisu dokonał także Sąd Najwyższy i uznał, iż prokurent nie jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o zgłoszenie upadłości. Tym samym również nie dotyczą go konsekwencje wynikające z ewentualnych zaniechań w tym przedmiocie.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane