statystyki

Prokurent nadal bez obowiązku wnoszenia o upadłość

autor: Sebastian Mikina, Artur Zawolski08.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 08.03.2016, 09:59
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Osoby zobowiązane do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek ich zaniechaniaźródło: ShutterStock

„Odpowiedzialność prokurenta 2016” – takie hasło sugeruje popularna wyszukiwarka internetowa. Kierując się podpowiedzią, trafiamy na liczne publikacje zwiastujące zasadnicze zmiany prawa upadłościowego od stycznia 2016 r. Czytamy w nich o obciążeniu prokurentów odpowiedzialnością za zobowiązania dłużnika. W naszej ocenie nie można zgodzić się jednak z takim stanowiskiem.

Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują zmiany wprowadzone do ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233, dalej: p.u.n.), dotyczące m.in. przepisów o podmiotach uprawnionych (art. 20 p.u.n.) i zobowiązanych (art. 21 p.u.n.) do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Osoby zobowiązane do złożenia takiego wniosku ponoszą szczególną odpowiedzialność w przypadku zaniechania w tym przedmiocie.

Niedługo po przyjęciu tych przepisów w mediach pojawiło się wiele opinii zwiastujących duże zmiany dla prokurentów. Polegać one miały na obciążeniu prokurentów odpowiedzialnością za niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. Osoby prezentujące takie poglądy opierają je głównie na zmianie wprowadzonej w art. 21 ust. 2 p.u.n. Polega ona na wskazaniu (zaś – w naszej ocenie – wyłącznie dookreśleniu), że obowiązek ten spoczywa „na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami”.

W naszej ocenie uznać należy wprost przeciwnie: aktualna treść przepisów stanowi raczej wyrażone wprost zawężenie katalogu osób zobowiązanych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W konsekwencji zasadne jest przyjęcie, iż modyfikacja art. 21 ust. 2 p.u.n. nie wprowadziła żadnego novum na gruncie prawa upadłościowego. Dokonaną zmianę określić należy raczej jako mającą charakter redakcyjny. Artykuł 21 ust. 2 p.u.n. w brzmieniu przed dokonaniem nowelizacji, za zobowiązanego do złożenia wniosku o upadłość uznawał każdego, kto ma prawo reprezentować dłużnika sam lub łącznie z innymi osobami. Ówczesna redakcja tego przepisu budziła wątpliwości w doktrynie prawa, która za osobę reprezentującą przedsiębiorcę uznaje także prokurenta. W związku z tymi wątpliwościami interpretacji omawianego przepisu dokonał także Sąd Najwyższy i uznał, iż prokurent nie jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o zgłoszenie upadłości. Tym samym również nie dotyczą go konsekwencje wynikające z ewentualnych zaniechań w tym przedmiocie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane