statystyki

Posłowie będą mogli uzyskać dostęp do akt sądowych. KRS: To niezgodne z konstytucją

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 12.02.2016, 17:46
KRS zwróciła również uwagę na przepis noweli, zgodnie z którym osoba składająca wniosek o uchylenie immunitetu RPO będzie zobowiązana do podania w jego treści daty i miejsca urodzenia rzecznika

KRS zwróciła również uwagę na przepis noweli, zgodnie z którym osoba składająca wniosek o uchylenie immunitetu RPO będzie zobowiązana do podania w jego treści daty i miejsca urodzenia rzecznikaźródło: ShutterStock

Sąd albo inny organ będzie musiał, na żądanie posłów, udostępnić im akta spraw toczących się przeciwko rzecznikowi praw obywatelskich, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych czy prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa będzie to niezgodne z konstytucją.

Kontestowane przepisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o rzeczniku praw obywatelskich. Zgodnie z nimi posłom będzie przysługiwało prawo sięgania po akta sądowe oraz wszelkie inne, w których stroną są ww. organy, jeżeli tylko do Sejmu wpłynie wniosek o uchylenie przysługującej im ochrony immunitetowej. Jednak w opinii KRS przepisy te są sformułowane zbyt ogólnie. Przede wszystkim bowiem nie wskazuje się kryteriów, za pomocą których można by wyznaczyć granice tego uprawnienia Sejmu. Rada zwraca przy tym uwagę na jeden z wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w którym badano uprawnienie ministra sprawiedliwości dotyczące sięgania po akta sądowe (sygn. akt U 9/13). Wówczas TK podkreślał, że akta takie zawierają dane osobowe i często są to informacje związane z życiem prywatnym czy też rodzinnym stron postępowania. A jako takie podlegają konstytucyjnej ochronie. „Rada zauważa, że strony postępowań sądowych, uczestnicy postępowań sądowych oraz ich pełnomocnicy udostępniają dane osobowe władzy sądowniczej, a nie organom władzy wykonawczej (ustawodawczej)” – czytamy w opinii przesłanej do Sejmu.

W związku z tym KRS zwraca uwagę, że przepisy muszą dokładnie wskazywać, w jakim celu i w jakim zakresie, a także w jakich konkretnie przypadkach właściwy organ może skorzystać z prawa do wglądu do akt. Niestety, projektowana nowela tych wymogów nie spełnia.

Poza tym, zdaniem rady, możliwość sięgnięcia przez posłów do akt może wywołać, choćby pośrednio, presję na sposób rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Może być to też postrzegane przez opinię publiczną jako instrument osłabiający niezależność i bezstronność sądu. Sędziowie ostrzegają także, że „ujawnienie treści akt postępowania przygotowawczego lub akt sądowych może mieć negatywny wpływ na przebieg i realizację celów postępowania karnego”.


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Okradziony przez żydów w prywatnym SR w Tychach...(2016-02-03 11:19) Zgłoś naruszenie 58

    Do niektórych akt jak najbardziej, niech sobie zobaczą sędziowskie szwindle, a potem tym przestępcom niech załatwią wpisy do ich akt.

    Odpowiedz
  • Ola(2016-02-03 10:27) Zgłoś naruszenie 58

    Jakie niezgodne z konstytucja . Poseł ma prawo wejść i kontrolować wszystko! Już pewnie mafia chciała by wszystko utajnić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane