statystyki

Konflikt wokół TK: Czy władza sądownicza powinna orzekać o konstytucyjności ustaw?

autor: Nicholas Ghazal02.02.2016, 18:00; Aktualizacja: 12.02.2016, 18:21
prawo

W USA każdy sąd ma kompetencję do odmowy zastosowania prawa sprzecznego z konstytucją.źródło: ShutterStock

Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego nasuwa pytanie o legitymizację władzy sądowniczej do orzekania o konstytucyjności ustaw.

System prawny, w którym organ władzy sądowniczej może uznać przepis ustawy uchwalonej przez parlament za niezgodny z konstytucją, jest oparty na założeniu, że przepisy ustawy zasadniczej nie są „martwą literą” i parlament jest zobowiązany je stosować. Warto jednak zauważyć, że stwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny, iż ustawa uchwalona przez Sejm przy udziale Senatu jest niezgodna z konstytucją, ma niewątpliwie skutki o charakterze politycznym. Konflikt wokół TK nasuwa więc pytanie o legitymizację władzy sądowniczej do orzekania o konstytucyjności ustaw. Trybunał poprzez swoje orzeczenia ma przecież wpływ na politykę prowadzoną przez większość parlamentarną, która swoje uprawnienie do rządzenia wywodzi z decyzji wyborców – decyzji suwerena.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • leo(2016-02-03 05:10) Zgłoś naruszenie 31

  Pierwsze pytanie - "jakie jest demokratyczne umocowanie TK". Moim zdaniem ŻADNE. To organ polityczny. Sędziowie nie zostali wybrani przez suwerena, tylko przez partie które mają większość. Nie reprezentują zatem społeczeństwa. Co więcej sędziowie TK przed nikim nie odpowiadają za to co robią. Gdzie tu więc mowa o demokratycznej kontroli tego organu przez suwerena - naród? TK - w obecnej formie jest do likwidacji. Wybory na sędziów TK powinny mieć charakter powszechny, tak aby ludzie mogli wybrać i mogli odwołać. Inaczej będziemy mieć parodię demokracji - tak jak w przypadku UE.

  Odpowiedz
 • Inspektor(2016-02-02 23:11) Zgłoś naruszenie 32

  Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z Mafią Oligarchów utrzymującymi swoje statusQwo niż z reprezentantami najwyższych wartości.Oni nie chcą iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitow uważają że wówczas zyli by nędznie. .........To przez tych wykształciuchów Naród wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można ukraść ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tycm z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła?

  Odpowiedz
 • Bernard(2016-03-15 23:40) Zgłoś naruszenie 00

  A mon opinion, il devrait y avoir une Cour Constitutionnelle mondiale. Juges élus par internet , sauf " dérive grave ". Un autre concept ("la dérive grave" ) à interpréter par la Cour Constitutionnelle mondiale. . ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Moim zdaniem, nie powinno być globalnym Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie wybrani przez Internet, ale "poważne naruszenie". Inna koncepcja ( "poważne dryfu") zinterpretować Światową Trybunału Konstytucyjnego. ,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane