statystyki

Przepisy nowe, ale inwigilacja po staremu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.01.2016, 07:18; Aktualizacja: 27.01.2016, 08:57
umowa, prawo, prawnik, podpis

Art. 15 pozwoli służbom stosować przepisy dotychczasowe do postępowań w sprawie udostępniania danych telekomunikacyjnych oraz do zgromadzonych danych, o ile zostały wszczęte i pozostają niezakończone przed wejściem w życie nowych.źródło: ShutterStock

Służby nadal nie będą musiały niszczyć np. zapisów rozmów adwokatów z klientami. Wystarczy, że kontrola operacyjna zostanie zarządzona przed wejściem w życie nowych regulacji, które mają rzekomo ukrócić samowolkę służb w zakresie naruszania prywatności.

Na to, że przepisy nowelizacji ustawy o policji, nad którą trwają prace w parlamencie, pozwalają w łatwy sposób obejść wprowadzane ograniczenia, uwagę zwróciło Biuro Legislacyjne Senatu. W opinii przygotowanej na potrzeby senatorów postawiło tezę, że niektóre przepisy przejściowe noweli będą naruszać standardy konstytucyjne. Chodzi przede wszystkim o art. 13 i 15. Zgodnie z tym pierwszym do kontroli operacyjnej, która była prowadzona przed dniem wejścia w życie nowych regulacji i nie została do tego czasu zakończona, stosować się będzie przepisy dotychczasowe. Zdaniem autora opinii Adama Niemczewskiego, wicedyrektora Biura Legislacyjnego Senatu, przepis ten będzie wprost naruszał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 23/11. W orzeczeniu tym wskazano bowiem m.in., że niezgodne z ustawą zasadniczą są przepisy o kontroli operacyjnej w zakresie, w jakim nie przewidują obowiązku niezwłocznego zniszczenia materiałów zawierających informacje objęte zakazami dowodowymi.

„Ponieważ na skutek przepisu art. 13 gwarancja ochrony informacji objętych zakazami dowodowymi będzie miała miejsce jedynie w stosunku do spraw wszczętych po dniu wejścia ustawy w życie, przepis ten należy uznać za niezgodny z konstytucją” – czytamy w opinii.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane