statystyki

TSUE oceni, czy służby mogą mieć dostęp do billingów

autor: Sławomir Wikariak06.12.2016, 07:35; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:41
LG G3

Rzecznik generalny: obowiązek przechowywania danych przez firmy telekomunikacyjne jest zgodny z unijnym prawem, ale tylko wówczas, gdy chodzi o walkę z poważnymi przestępstwamiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: SeongJoon Cho

Czy można kogoś skazać na podstawie billingów, skoro dyrektywa stanowiąca podstawę prawną przechowywania danych telekomunikacyjnych jest nieważna? To jedno z pytań, na które ma odpowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dwa lata temu luksemburski trybunał stwierdził, że dyrektywa 2006/24/WE o retencji danych telekomunikacyjnych zbytnio ingeruje w prawo do prywatności i wykracza poza granice tego co niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa (połączone sprawy C-293/12 i C-594/12). Dyrektywa została uznana za nieważną, a tym samym państwa UE straciły podstawę prawną do krajowych regulacji przewidujących gromadzenie danych telekomunikacyjnych, takich jak choćby billingi.

Po unieważnieniu dyrektywy aktualne stało się pytanie o to, czy przewidywana w większości krajów UE retencja danych telekomunikacyjnych jest zgodna z prawem unijnym. Skoro bowiem krajowe przepisy tworzono w oparciu o nieważną dyrektywę, to czy mogą one dalej funkcjonować w obrocie prawnym? Nad tym samym zastanawia się grecki sąd prowadzący sprawę karną przeciwko K. (ciekawostką jest, że pierwsza litera nazwiska oskarżonego nasunęła komentatorom skojarzenia z „Procesem” Franza Kafki). Ostatecznie uznał, że wątpliwości są na tyle poważne, że należy poprosić o zajęcie stanowiska sam trybunał. We wniosku prejudycjalnym przedstawił aż 17 pytań istotnych dla korzystania z dowodów w postaci danych telekomunikacyjnych.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane