statystyki

TSUE oceni, czy służby mogą mieć dostęp do billingów

autor: Sławomir Wikariak06.12.2016, 07:35; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:41
LG G3

Rzecznik generalny: obowiązek przechowywania danych przez firmy telekomunikacyjne jest zgodny z unijnym prawem, ale tylko wówczas, gdy chodzi o walkę z poważnymi przestępstwamiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: SeongJoon Cho

Czy można kogoś skazać na podstawie billingów, skoro dyrektywa stanowiąca podstawę prawną przechowywania danych telekomunikacyjnych jest nieważna? To jedno z pytań, na które ma odpowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dwa lata temu luksemburski trybunał stwierdził, że dyrektywa 2006/24/WE o retencji danych telekomunikacyjnych zbytnio ingeruje w prawo do prywatności i wykracza poza granice tego co niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa (połączone sprawy C-293/12 i C-594/12). Dyrektywa została uznana za nieważną, a tym samym państwa UE straciły podstawę prawną do krajowych regulacji przewidujących gromadzenie danych telekomunikacyjnych, takich jak choćby billingi.

Po unieważnieniu dyrektywy aktualne stało się pytanie o to, czy przewidywana w większości krajów UE retencja danych telekomunikacyjnych jest zgodna z prawem unijnym. Skoro bowiem krajowe przepisy tworzono w oparciu o nieważną dyrektywę, to czy mogą one dalej funkcjonować w obrocie prawnym? Nad tym samym zastanawia się grecki sąd prowadzący sprawę karną przeciwko K. (ciekawostką jest, że pierwsza litera nazwiska oskarżonego nasunęła komentatorom skojarzenia z „Procesem” Franza Kafki). Ostatecznie uznał, że wątpliwości są na tyle poważne, że należy poprosić o zajęcie stanowiska sam trybunał. We wniosku prejudycjalnym przedstawił aż 17 pytań istotnych dla korzystania z dowodów w postaci danych telekomunikacyjnych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane