statystyki

Firmy startujące w przetargu nie mogą być zmuszane do zawarcia umowy

autor: Sławomir Wikariak25.01.2016, 07:39; Aktualizacja: 25.01.2016, 08:22
Pieniądze

W orzeczeniu podkreślono, że firmy startujące w przetargach mają pełną swobodę co do charakteru powiązań, które zamierzają ustanowić z innymi przedsiębiorcami, a także co do środka dowodowego na wykazanie tych powiązańźródło: ShutterStock

Firma może w dowolny sposób wykazać, że inny przedsiębiorca użyczy jej swego potencjału. Nie można wymagać od niej, by zawarła umowę z partnerem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Posługiwanie się zasobami podmiotów trzecich budzi wątpliwości nie tylko w Polsce. Firma, która sama nie spełnia warunków, może podeprzeć się cudzym doświadczeniem czy potencjałem ekonomicznym. Możliwość taką wprowadzono, by zwiększać konkurencję na rynku zamówień publicznych. Tyle że wiąże się to z ryzykiem, że zlecenie zdobędzie przedsiębiorca, który nie jest przygotowany do jego realizacji.

Zamawiający próbują więc na różne sposoby zabezpieczać się przed tym ryzykiem. W ogłoszonym przez łotewski organ samorządowy przetargu na budowę drogi wprowadzono wymóg, by firma powołująca się na zasoby podmiotu trzeciego zawarła z nim umowę o partnerstwie, i to już na etapie przetargu. Umowa ta miała przewidywać solidarną odpowiedzialność za realizację inwestycji, a także określać, jakie konkretnie prace będą wykonywać partnerzy.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane