statystyki

RPO: Trzeba zmienić rozporządzenia w sprawie taks obrońców

autor: Anna Krzyżanowska18.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:44
Bodnar RPO

Adam Bodnar, RPOźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Zasądzany zwrot kosztów procesu karnego powinien zapewniać uniewinnionemu pokrycie pełnych wydatków, jakie poniósł na obrońcę. Obecne regulacje nie w każdej sytuacji to gwarantują. Na problem w liście do ministra sprawiedliwości zwrócił uwagę Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o przepisy rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1800) i analogicznego dotyczącego radców prawnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1804). Rzecznik podkreśla, że mimo iż są nowe – obowiązują od 1 stycznia tego roku – to powielają rozwiązania zawarte w tych, które obowiązywały przez ostatnie 13 lat. W ich świetle opłaty stanowiące podstawę zasądzania kosztów zastępstwa prawnego i kosztów adwokackich ustala się z uwzględnieniem stawek minimalnych; z tym, że opłatę w sprawach wymagających przeprowadzenia rozprawy ustala się w wysokości przewyższającej stawkę minimalną, ale bez przekraczania jej sześciokrotności.

W ocenie dr. Bodnara rozwiązania te nie będą budzić zastrzeżeń w sprawach przeciętnych, tj. takich, których charakter i przebieg faktyczny nie powodują nadmiernego wydłużenia postępowania. „Dostrzec jednak wypada, że praktyka sądów polskich w zakresie postępowania karnego często dostarcza przykłady spraw szczególnie zawiłych, w których czas trwania postępowania wydłuża się od kilku do kilkunastu lat” – zwraca uwagę RPO.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-01-18 09:16) Zgłoś naruszenie 71

    Pan Rzecznik bardzo ostatnio się obudził ale niestety nie w sprawach pracowniczych. Tu raczej doktryna POmyleńcow przeszkadza Mu w wypełnianiu obowiazków. ........... Nie ruszyły Go znamienne słowa Tuska któremu jak skończył się ciąg alkoholowy w hotelu spółdzielni Świetlik to ćpał " Maryśkę" i z wdzięczności za przymykanie oka przez SBków już jako Premier -ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. ........Nie ruszyło też Pana RPO ,że Ci spracowani od wczesnej młodości ludzie " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .........Nie ruszyło też pana RPO ,że tak wielu oprócz długiego stażu pracy ma nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych (za komuny i postkomuny ) ............ Nie reagował też jak wykształciuch z TK społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Machiavellego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą już płacić składek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. Koło się zamyka! . ..............Pan RPO także milczał w sprawie wstecznej zmiany Ustawy Ustawy o emeryturach POdmostowych dla tych którzy na ta chwile mieli więcej niż 15 lat pracy ale nie skorzystali tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem gdyż nie mieli 25 lat stazu pracy w chwili wstecznego jej wprowadzenia. Nie reaguje także na art 12 tej Ustawy ( a gdzie czas pracy ponad-ustawowoy)-- hmmm . Pan RPO pozostaje także głuchy na zamkniety katalog kolesiowski wykazu prac w katalogu tej Ustawy bez kontroli i nadzoru chociażby Sądów. ..... Na oszustwa w sprawach ustalenia stanowisk tej Ustawie podległych. ....Pan RPO nie widzi także problemów ze Świadectwami pracy gdzie nie wykazuje się czasu ponadustawowo przepracowanego. ,.... Ślepy jest także na powszechne już w POlsce darmowe dyzury domowe które zamieniają pracowników i Ich rodziny w niewolników. Oj TY fałszywy Trybunie Ludu -My nie damy się zwieść odpowiedzią Komu Ty służysz!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane