statystyki

RPO: Trzeba zmienić rozporządzenia w sprawie taks obrońców

autor: Anna Krzyżanowska18.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:44
Bodnar RPO

Adam Bodnar, RPOźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Zasądzany zwrot kosztów procesu karnego powinien zapewniać uniewinnionemu pokrycie pełnych wydatków, jakie poniósł na obrońcę. Obecne regulacje nie w każdej sytuacji to gwarantują. Na problem w liście do ministra sprawiedliwości zwrócił uwagę Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o przepisy rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1800) i analogicznego dotyczącego radców prawnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1804). Rzecznik podkreśla, że mimo iż są nowe – obowiązują od 1 stycznia tego roku – to powielają rozwiązania zawarte w tych, które obowiązywały przez ostatnie 13 lat. W ich świetle opłaty stanowiące podstawę zasądzania kosztów zastępstwa prawnego i kosztów adwokackich ustala się z uwzględnieniem stawek minimalnych; z tym, że opłatę w sprawach wymagających przeprowadzenia rozprawy ustala się w wysokości przewyższającej stawkę minimalną, ale bez przekraczania jej sześciokrotności.

W ocenie dr. Bodnara rozwiązania te nie będą budzić zastrzeżeń w sprawach przeciętnych, tj. takich, których charakter i przebieg faktyczny nie powodują nadmiernego wydłużenia postępowania. „Dostrzec jednak wypada, że praktyka sądów polskich w zakresie postępowania karnego często dostarcza przykłady spraw szczególnie zawiłych, w których czas trwania postępowania wydłuża się od kilku do kilkunastu lat” – zwraca uwagę RPO.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-01-18 09:16) Zgłoś naruszenie 71

    Pan Rzecznik bardzo ostatnio się obudził ale niestety nie w sprawach pracowniczych. Tu raczej doktryna POmyleńcow przeszkadza Mu w wypełnianiu obowiazków. ........... Nie ruszyły Go znamienne słowa Tuska któremu jak skończył się ciąg alkoholowy w hotelu spółdzielni Świetlik to ćpał " Maryśkę" i z wdzięczności za przymykanie oka przez SBków już jako Premier -ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. ........Nie ruszyło też Pana RPO ,że Ci spracowani od wczesnej młodości ludzie " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .........Nie ruszyło też pana RPO ,że tak wielu oprócz długiego stażu pracy ma nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych (za komuny i postkomuny ) ............ Nie reagował też jak wykształciuch z TK społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Machiavellego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą już płacić składek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. Koło się zamyka! . ..............Pan RPO także milczał w sprawie wstecznej zmiany Ustawy Ustawy o emeryturach POdmostowych dla tych którzy na ta chwile mieli więcej niż 15 lat pracy ale nie skorzystali tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem gdyż nie mieli 25 lat stazu pracy w chwili wstecznego jej wprowadzenia. Nie reaguje także na art 12 tej Ustawy ( a gdzie czas pracy ponad-ustawowoy)-- hmmm . Pan RPO pozostaje także głuchy na zamkniety katalog kolesiowski wykazu prac w katalogu tej Ustawy bez kontroli i nadzoru chociażby Sądów. ..... Na oszustwa w sprawach ustalenia stanowisk tej Ustawie podległych. ....Pan RPO nie widzi także problemów ze Świadectwami pracy gdzie nie wykazuje się czasu ponadustawowo przepracowanego. ,.... Ślepy jest także na powszechne już w POlsce darmowe dyzury domowe które zamieniają pracowników i Ich rodziny w niewolników. Oj TY fałszywy Trybunie Ludu -My nie damy się zwieść odpowiedzią Komu Ty służysz!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane