Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, przepis ten spowodował "nieuzasadnione uprzywilejowanie strony dochodzącej roszczeń wynikających z czynności bankowych w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu albo przedmiotu zaskarżenia przekracza 20 tys. zł". "Strona postępowania cywilnego dochodząca roszczenia wynikającego z innego źródła niż czynność bankowa ponosi bowiem wyższe koszty sądowe" - wskazano.
Z przywileju niższej opłaty w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych obecnie mogą korzystać wszystkie podmioty, także - jak wskazano - spółki posiadające znaczny majątek oraz inne banki. Dlatego w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie zaproponowano, aby ten przywilej niższej opłaty obowiązywał wyłącznie w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych zainicjowanych przez konsumentów oraz rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne.
Zaproponowano, aby opłaty wynikające z czynności bankowych wynosiły 5 proc. "wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia", jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1 tys. zł.
Jak poinformowało w środę CIR jest to korzystne dla osób, które korzystają z usług banków i biorą kredyty na zakup np. mieszkania czy dla producentów rolnych, korzystających z kredytów na zapewnienie ciągłości działalności swojego gospodarstwa.
"Dotychczas z obniżonej opłaty (...) korzystają podmioty, wobec których ta niższa opłata sądowa nie znajduje uzasadnienia, np. spółki posiadające znaczny kapitał czy banki".