Nadal będą one wymagane, ale wyłącznie od tego, którego oferta zwycięży. Na etapie zaś samego przetargu zastąpi je JEDZ, czyli oświadczenie własne wykonawcy, w którym potwierdzi on, że spełnia wymagania przetargowe.
Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej 2016/7 ustanawiające standardowy formularz JEDZ zostało już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i najpóźniej od 18 kwietnia 2016 r. będzie musiało zacząć być stosowane. Na razie w formie papierowej, bo nie stworzono wciąż systemu, który umożliwiałby elektroniczne wypełnianie formularza.
Zgodnie z przepisami unijnymi pełna elektronizacja zamówień musi nastąpić do 2018 r. I najpóźniej wówczas także w Polsce wykonawcy będą korzystać z serwisu internetowego pozwalającego na wypełnienie elektronicznego formularza. W tej chwili trwają intensywne prace nad implementacją nowych dyrektyw, ale już wiadomo, że nasz kraj skorzysta z możliwości i odroczy wprowadzenie w pełni elektronicznej komunikacji.
Oznacza to, że na razie firmy posługiwać się będą wydrukiem wypełnianym ręcznie. Jednak i to ma przynieść im wymierne korzyści. „Przez zmniejszenie objętości wymaganych dokumentów JEDZ ułatwi firmom uczestniczenie w procedurach zamówień publicznych. Organy administracji publicznej będą korzystać z szerszego zakresu ofert, dzięki czemu ich jakość będzie lepsza” – podkreśliła cytowana w komunikacie KE unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska.