Nowe prawo restrukturyzacyjne: Priorytetem naprawa firmy

autor: Patryk Słowik08.01.2016, 07:20
Dotychczas, jak wynika ze wszelkich statystyk, mieliśmy zdecydowany prymat upadłości likwidacyjnej nad układową

Dotychczas, jak wynika ze wszelkich statystyk, mieliśmy zdecydowany prymat upadłości likwidacyjnej nad układowąźródło: ShutterStock

Już jest nowe prawo, które ma sprawić, że więcej firm będzie mogło wyjść z tarapatów. 1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowa ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978 ze zm.). Jej główny cel to umożliwienie utrzymania biznesu firmom, które znajdują się w przejściowych trudnościach finansowych.

Dotychczas, jak wynika ze wszelkich statystyk, mieliśmy zdecydowany prymat upadłości likwidacyjnej nad układową. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, lecz główny jest taki, że dla syndyka to nie utrzymanie na rynku firmy dłużnika jest kluczowe, ale sprawne odzyskanie pieniędzy. Choć większość wierzycieli i tak nie ma nadziei na odzyskanie swoich należności.

Teraz ma być inaczej. Kluczowym przepisem prawa restrukturyzacyjnego jest art. 3 – na nim mają opierać się i zawodowi doradcy restrukturyzacyjni, i sądy upadłościowe. Ustawodawca wskazał w nim wyraźnie: „Naczelnym celem jest uratowanie biznesu”. W praktyce to wyraźna wskazówka dla sędziów orzekających w sprawach upadłościowych. Powinni oni dążyć do tego, aby biznes udało się uratować, a nie jedynie do zaspokojenia wierzycieli.

Ustawodawca dał przedsiębiorcy cztery różne warianty postępowania restrukturyzacyjnego. Ich wybór zależy w dużej mierze od sytuacji danej firmy, a także stanu i kondycji zadłużenia.

Zarazem Ministerstwo Sprawiedliwości, które we współpracy z Ministerstwem Gospodarki przygotowało nowe regulacje, przedstawiło ambitny plan. W ciągu pięciu lat liczba postępowań, które kończą się zawarciem układu, a nie upadłością likwidacyjną, ma wzrosnąć o 15 proc. Jednocześnie politycy i urzędnicy jasno wskazali, że najwięcej zależy od podejścia samych przedsiębiorców do prawa restrukturyzacyjnego. Przepisy bowiem w wielu miejscach dają wskazówki, ale ostateczną decyzję pozostawiają wierzycielom dłużnika.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane