statystyki

Prawo upadłościowe. Kozdroń: Nie możemy źle życzyć innym

autor: Patryk Słowik12.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:29
Jerzy Kozdroń ministrem?

Jerzy Kozdroń, radca prawny, były wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za projekt prawa restrukturyzacyjnego, wiceprzewodniczący Trybunału Stanuźródło: Domena Publiczna

Do tej pory kluczowe było prawo upadłościowe. Brakowało dobrze zaprojektowanych instrumentów, aby dla wszystkich opłacalne było ratowanie biznesu, a nie jego dobijanie - mówi w wywiadzie dla DGP Jerzy Kozdroń, radca prawny, były wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za projekt prawa restrukturyzacyjnego, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Duże zmiany czekają przedsiębiorców w związku z tym, że od 1 stycznia 2016 r. mamy nową ustawę – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978)?

Wierzę, że będą to zmiany bardzo znaczące, a być może nawet rewolucyjne. A jak pan doskonale wie, nie mam w zwyczaju używać tak mocnych określeń przy każdej okazji.

Skąd w ogóle pomysł na zupełnie nową ustawę?

Zrobiliśmy przegląd przepisów ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). I okazało się, że w praktyce nazwa tejże ustawy zupełnie nie odzwierciedlała jej rzeczywistego zastosowania. Otóż do tej pory kluczowe było prawo upadłościowe. Kwestia naprawy przedsiębiorstwa pozostawała na marginesie. Brakowało dobrze zaprojektowanych instrumentów, aby dla wszystkich opłacalne było ratowanie biznesu, a nie jego dobijanie.

Ale czy ustawodawca zbytnio nie komplikuje życia przedsiębiorcom? Tu jedna ustawa, tam druga. Cztery etapy restrukturyzacji... Ciężko się w tym wszystkim połapać.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane