statystyki

Oświadczenia majątkowe: PiS zmusi sędziów, aby pochwalili się tym, co mają

autor: Ewa Ivanova07.01.2016, 06:51; Aktualizacja: 07.01.2016, 10:11
Środowisko stoi na stanowisku, że już sama dyskusja nad majątkiem sędziego jest niezdrowa.

Środowisko stoi na stanowisku, że już sama dyskusja nad majątkiem sędziego jest niezdrowa.źródło: ShutterStock

Jawność oświadczeń majątkowych jest już przesądzona. Obejmie kluczowych urzędników w państwie.

Dziś oświadczenia sędziów, prokuratorów, ministrów mają status informacji niejawnych i tylko od woli samych zainteresowanych zależy ich upublicznienie. W obecnym rządzie oświadczenia nie ujawnili wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Oświadczeń nie ujawniają także osoby na kluczowych stanowiskach w sądownictwie i prokuraturze (z wyjątkiem Dariusza Gabrela, zastępcy Andrzeja Seremeta). Obowiązek taki spoczywa za to na każdym urzędniku, który wydaje choćby najprostszą decyzję w urzędzie gminy czy jednostce pomocy społecznej. Zdaniem części ekspertów to absurd.

Według naszych nieoficjalnych informacji projekt – jako inicjatywa poselska – ma wpłynąć do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Jak informował na Twitterze Janusz Wojciechowski: „Projekt jest obszerny, ale co do zasady prosty – oświadczenia majątkowe są jawne i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej”.

Wróg nr 1


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Abel(2016-01-07 08:09) Zgłoś naruszenie 3127

    No bzdura kompletna.Kolejny pisowski pomysł o charakterze odwetowym.mający na celu dać gawiedzi możliwość zaspokojenia moherowej ciekawości.Niczego to nie zmieni merytorycznie bo od lat nad treścią tych oświadczeń czuwali przełożeni tych osób i przede wszystkim urzędy skarbowe do których trafiały deklaracje podatkowe.Jak wydarzy się jakieś nieszczęście nic.napad na dom sędziego ksrnisty dokonany przez bandziora którego w przeszłości skazał albo nowych "klientów" to przepis zostanie uchylony.Tylko że prawo w drodze empirii tworzą ignoranci a nie "racjonalny" ustawodawca.

    Odpowiedz
  • polak(2016-01-07 08:16) Zgłoś naruszenie 2545

    Pozbawić sędziów, prokuratorów immunitetów, maja mieć taki sam wiek emerytalny, jak cywilni, taki sam sposób naliczania emerytur ! Tym co maja powyej 5 tys emerytury OBNIŻYĆ ! Tak samo dla wszystkich MUNDUROWYCH !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • LJK(2016-01-07 11:25) Zgłoś naruszenie 2310

    Jeżeli chciałbym kogoś w sądzie lub prokuraturze przekupić to jawne oświadczenia bardzo by mi w tym pomogły. Dzięki ujawnieniu oświadczeń będzie wiadomo, kto jest zadłużony i w związku z tym może być bardziej podatny na ofertę "pomocy".

    Odpowiedz
  • z Olsztyna(2016-01-07 11:24) Zgłoś naruszenie 225

    A ja nie chcę ujawnienia mojego oświadczenia, bo będzie mi wstyd przed kolegami, którzy nie zostali prokuratorami. I przed przestępcami też. Choć z drugiej strony będą wiedzieli co to za mizeria w porównaniu do innych, legendy o "milionowych majątkach" można między bajki wsadzić i zostawią nas w spokoju. Ewentualnje będą patrzeć z wyższością (po co się uczyć i uczciwie pracować, synku). Nie będą porywac dzieci "golasów" z kredytami.

    Odpowiedz
  • JB2016(2016-01-07 10:20) Zgłoś naruszenie 1919

    Powinna być jawność wszystkich, którzy narażeni są na łapownictwo. Cwaniaki zarabiają po 10 tys. a mają milionowe majątki. Kiedyś myślałem, że to załatwia PIT-y ale urzędy "swoich" nie ruszają.

    Odpowiedz
  • Brawo PiS(2016-01-07 12:34) Zgłoś naruszenie 126

    Niech Ich zlustruje dodatkowo centralna Skarbowa agencja wywiadowcza majatków osob na piedestałach.

    Odpowiedz
  • EMERYT(2016-01-07 17:19) Zgłoś naruszenie 1014

    A CO TO SA ŚWIETE KROWY ...........................POWINNI TAKŻE ZOSTAĆ SPRAWDZENI PRZEZ URZEDY SKARBOWE

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nie prokurator ani sędzia(2016-03-03 20:42) Zgłoś naruszenie 21

    idąc tym tokiem wszyscy obywatele na dobrą sprawę powinni składać oświadczenia majątkowe (tak jest w krajach skandynawskich) ito jest jedyny sposób na uszczelnieni systemu podatkowego (skończą się nowe samochody na babcie na emeryturze); same w sobie oświadczenia nie są złe, bardziej martwi mnie to że w tych oświadczeniach podane są bardzo szczegółowe informacje takie jak adresy, a ujawnianie takich danych to juz przesada; nie chodzi tu o porwania dzieci itd. bo powazni kryminaliści i tak to zrobia, ale bardziej o gnoi spod sklepu którzy winia prokuratorów, że sie do nich sami włamali i majać adres będą wybijać szyby i grozić, chodzi o dzieci prokuratorów w publicznych szkołach do, których uczęszcza tez różna patologia, która nie koniecznie musi wiedzieć czym zajmują się rodzice koleżanki lub kolegi; takie oświadczenia mają bardzo szeroki zakres skutków róznego rodzaju, o których nikt nie myśli, a najmniej istotnym jest ile ktoś ma pieniędzy o ile zarobił je uczciwie; pamiętajcie też że prokuratorzy mają współmałżonków, którzy tez pracują i zarabiają, może nawet dużo, a jak majątek jest wspólny to podaje się to również w zeznaniu, więc nie da się kogoś ocenić jedynie po zeznaniu; pozdrawiam

    Odpowiedz
  • obywatel RP(2016-03-08 12:06) Zgłoś naruszenie 20

    Rzeczywiście majątki sędziów i prokuratorów budzą powszechne zdziwienie. Posiadłości , milionowe konta , luksus powszechny w życiu tych prawników budzi powszechne zdziwienie. Skąd i dlaczego tak szybko .? Z pensji ( co prawda wysokiej ) . Dlatego obywatele mają pełne prawo do lustracji finansowej osób które świadomie wybrały służbę dla społeczeństwa ( !!! ) Czy osiągnięto to w sposób rzetelny ??!! Mamy prawo do tego !!!

    Odpowiedz