statystyki

Oświadczenia majątkowe: PiS zmusi sędziów, aby pochwalili się tym, co mają

autor: Ewa Ivanova07.01.2016, 06:51; Aktualizacja: 07.01.2016, 10:11
Środowisko stoi na stanowisku, że już sama dyskusja nad majątkiem sędziego jest niezdrowa.

Środowisko stoi na stanowisku, że już sama dyskusja nad majątkiem sędziego jest niezdrowa.źródło: ShutterStock

Jawność oświadczeń majątkowych jest już przesądzona. Obejmie kluczowych urzędników w państwie.

Dziś oświadczenia sędziów, prokuratorów, ministrów mają status informacji niejawnych i tylko od woli samych zainteresowanych zależy ich upublicznienie. W obecnym rządzie oświadczenia nie ujawnili wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Oświadczeń nie ujawniają także osoby na kluczowych stanowiskach w sądownictwie i prokuraturze (z wyjątkiem Dariusza Gabrela, zastępcy Andrzeja Seremeta). Obowiązek taki spoczywa za to na każdym urzędniku, który wydaje choćby najprostszą decyzję w urzędzie gminy czy jednostce pomocy społecznej. Zdaniem części ekspertów to absurd.

Według naszych nieoficjalnych informacji projekt – jako inicjatywa poselska – ma wpłynąć do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Jak informował na Twitterze Janusz Wojciechowski: „Projekt jest obszerny, ale co do zasady prosty – oświadczenia majątkowe są jawne i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej”.

Wróg nr 1


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Abel(2016-01-07 08:09) Zgłoś naruszenie 3127

  No bzdura kompletna.Kolejny pisowski pomysł o charakterze odwetowym.mający na celu dać gawiedzi możliwość zaspokojenia moherowej ciekawości.Niczego to nie zmieni merytorycznie bo od lat nad treścią tych oświadczeń czuwali przełożeni tych osób i przede wszystkim urzędy skarbowe do których trafiały deklaracje podatkowe.Jak wydarzy się jakieś nieszczęście nic.napad na dom sędziego ksrnisty dokonany przez bandziora którego w przeszłości skazał albo nowych "klientów" to przepis zostanie uchylony.Tylko że prawo w drodze empirii tworzą ignoranci a nie "racjonalny" ustawodawca.

  Odpowiedz
 • polak(2016-01-07 08:16) Zgłoś naruszenie 2545

  Pozbawić sędziów, prokuratorów immunitetów, maja mieć taki sam wiek emerytalny, jak cywilni, taki sam sposób naliczania emerytur ! Tym co maja powyej 5 tys emerytury OBNIŻYĆ ! Tak samo dla wszystkich MUNDUROWYCH !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • LJK(2016-01-07 11:25) Zgłoś naruszenie 2310

  Jeżeli chciałbym kogoś w sądzie lub prokuraturze przekupić to jawne oświadczenia bardzo by mi w tym pomogły. Dzięki ujawnieniu oświadczeń będzie wiadomo, kto jest zadłużony i w związku z tym może być bardziej podatny na ofertę "pomocy".

  Odpowiedz
 • z Olsztyna(2016-01-07 11:24) Zgłoś naruszenie 225

  A ja nie chcę ujawnienia mojego oświadczenia, bo będzie mi wstyd przed kolegami, którzy nie zostali prokuratorami. I przed przestępcami też. Choć z drugiej strony będą wiedzieli co to za mizeria w porównaniu do innych, legendy o "milionowych majątkach" można między bajki wsadzić i zostawią nas w spokoju. Ewentualnje będą patrzeć z wyższością (po co się uczyć i uczciwie pracować, synku). Nie będą porywac dzieci "golasów" z kredytami.

  Odpowiedz
 • JB2016(2016-01-07 10:20) Zgłoś naruszenie 1919

  Powinna być jawność wszystkich, którzy narażeni są na łapownictwo. Cwaniaki zarabiają po 10 tys. a mają milionowe majątki. Kiedyś myślałem, że to załatwia PIT-y ale urzędy "swoich" nie ruszają.

  Odpowiedz
 • Brawo PiS(2016-01-07 12:34) Zgłoś naruszenie 126

  Niech Ich zlustruje dodatkowo centralna Skarbowa agencja wywiadowcza majatków osob na piedestałach.

  Odpowiedz
 • EMERYT(2016-01-07 17:19) Zgłoś naruszenie 1014

  A CO TO SA ŚWIETE KROWY ...........................POWINNI TAKŻE ZOSTAĆ SPRAWDZENI PRZEZ URZEDY SKARBOWE

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie prokurator ani sędzia(2016-03-03 20:42) Zgłoś naruszenie 21

  idąc tym tokiem wszyscy obywatele na dobrą sprawę powinni składać oświadczenia majątkowe (tak jest w krajach skandynawskich) ito jest jedyny sposób na uszczelnieni systemu podatkowego (skończą się nowe samochody na babcie na emeryturze); same w sobie oświadczenia nie są złe, bardziej martwi mnie to że w tych oświadczeniach podane są bardzo szczegółowe informacje takie jak adresy, a ujawnianie takich danych to juz przesada; nie chodzi tu o porwania dzieci itd. bo powazni kryminaliści i tak to zrobia, ale bardziej o gnoi spod sklepu którzy winia prokuratorów, że sie do nich sami włamali i majać adres będą wybijać szyby i grozić, chodzi o dzieci prokuratorów w publicznych szkołach do, których uczęszcza tez różna patologia, która nie koniecznie musi wiedzieć czym zajmują się rodzice koleżanki lub kolegi; takie oświadczenia mają bardzo szeroki zakres skutków róznego rodzaju, o których nikt nie myśli, a najmniej istotnym jest ile ktoś ma pieniędzy o ile zarobił je uczciwie; pamiętajcie też że prokuratorzy mają współmałżonków, którzy tez pracują i zarabiają, może nawet dużo, a jak majątek jest wspólny to podaje się to również w zeznaniu, więc nie da się kogoś ocenić jedynie po zeznaniu; pozdrawiam

  Odpowiedz
 • obywatel RP(2016-03-08 12:06) Zgłoś naruszenie 20

  Rzeczywiście majątki sędziów i prokuratorów budzą powszechne zdziwienie. Posiadłości , milionowe konta , luksus powszechny w życiu tych prawników budzi powszechne zdziwienie. Skąd i dlaczego tak szybko .? Z pensji ( co prawda wysokiej ) . Dlatego obywatele mają pełne prawo do lustracji finansowej osób które świadomie wybrały służbę dla społeczeństwa ( !!! ) Czy osiągnięto to w sposób rzetelny ??!! Mamy prawo do tego !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane