statystyki

Spółka wykreślona z rejestru, ale roszczeń można dochodzić

autor: Leszek Jaworski05.01.2016, 08:51; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:37
książki, prawo, sprawiedliwość

Sąd I instancji oddalił powództwo.źródło: ShutterStock

TEZA: Jeżeli po przeprowadzonym postępowaniu likwidacyjnym oraz wykreśleniu spółki jawnej z rejestru pozostał majątek (o charakterze pieniężnym), to przypada on wspólnikom.

Sygn. akt I ACa 331/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W LUBLINIE z 10 listopada 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

M.K. postanowieniem sądu wydanym 14 września 2012 r. został ustanowiony likwidatorem (...) spółki jawnej w N. Ta po zakończeniu procesu likwidacyjnego została rozwiązana prawomocnym orzeczeniem sądu i wykreślona 21 stycznia 2014 r. z Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowienie o wykreśleniu stało się prawomocne. 15 października 2014 r. jedna ze wspólniczek zlikwidowanej spółki, G.G.,pozwała M.K., domagając się zasądzenia od niego kwoty 94 704,27 zł wraz z odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. W uzasadnieniu powództwa powódka wskazała, że M.K. działając jako likwidator, zaciągnął wiele nieuzasadnionych zobowiązań na dochodzoną kwotę. Powódka G.G wskazała, że jako jeden ze wspólników nieistniejącej już spółki (wierzycieli solidarnych) ma legitymację do dochodzenia odszkodowania w imieniu własnym na rzecz pozostałych wierzycieli, od ich wspólnego dłużnika.

Sąd I instancji oddalił powództwo. W ocenie sądu I instancji brak jest przepisu, który by ustalał następstwo prawne po spółce i nadawał je wspólnikom. G.G. zaskarżyła ten wyrok.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane