statystyki

Zamiast likwidacji spółki jawnej jednoosobowy przedsiębiorca

autor: KT19.01.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:55

Wiele spółek jawnych tworzonych jest przez dwóch wspólników. Często jeden wpada w kłopoty i musi się wycofać z działalności. Czy w takiej sytuacji zawsze musi dojść do likwidacji spółki jawnej?

Nie. Przepis art. 66 k.s.h. pozwala na zakończenie bytu prawnego takiej spółki w odmienny sposób. Regulacja przewiduje, że jeżeli w spółce składającej się z dwóch wspólników u jednego z nich zaistnieje powód jej rozwiązania, to sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującą z niej osobą. Wspólnik inicjujący postępowanie likwidacyjne (ten, po którego stronie leży przyczyna jej rozwiązania) nie może skutecznie domagać się zasądzenia na jego rzecz majątku spółki.

Przepis ten ustanowiono wyłącznie z myślą o tej osobie, która nie dając powodu do rozwiązania spółki, wyraża wolę kontynuowania działalności istniejącego przedsiębiorstwa. Występujący wspólnik ma jedynie prawo do wypłaty na swą rzecz udziału kapitałowego. Z powództwem może zarówno wystąpić wspólnik ustępujący, jak i ten, na którego rzecz będzie przyznawane prawo przejęcia majątku spółki jawnej. Sąd Najwyższy wskazał, że zgodnie z orzeczeniem wydanym na podstawie art. 66 k.s.h. majątek spółki przechodzi na rzecz dotychczasowego wspólnika i staje się jego własnością (postanowienie z 19 grudnia 2007 r., sygn. V CSK 343/07). Od tej chwili przedsiębiorstwo spółki prowadzone jest przez byłego wspólnika indywidualnie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane