statystyki

Zamiast likwidacji spółki jawnej jednoosobowy przedsiębiorca

autor: KT19.01.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:55

Wiele spółek jawnych tworzonych jest przez dwóch wspólników. Często jeden wpada w kłopoty i musi się wycofać z działalności. Czy w takiej sytuacji zawsze musi dojść do likwidacji spółki jawnej?

Nie. Przepis art. 66 k.s.h. pozwala na zakończenie bytu prawnego takiej spółki w odmienny sposób. Regulacja przewiduje, że jeżeli w spółce składającej się z dwóch wspólników u jednego z nich zaistnieje powód jej rozwiązania, to sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującą z niej osobą. Wspólnik inicjujący postępowanie likwidacyjne (ten, po którego stronie leży przyczyna jej rozwiązania) nie może skutecznie domagać się zasądzenia na jego rzecz majątku spółki.

Przepis ten ustanowiono wyłącznie z myślą o tej osobie, która nie dając powodu do rozwiązania spółki, wyraża wolę kontynuowania działalności istniejącego przedsiębiorstwa. Występujący wspólnik ma jedynie prawo do wypłaty na swą rzecz udziału kapitałowego. Z powództwem może zarówno wystąpić wspólnik ustępujący, jak i ten, na którego rzecz będzie przyznawane prawo przejęcia majątku spółki jawnej. Sąd Najwyższy wskazał, że zgodnie z orzeczeniem wydanym na podstawie art. 66 k.s.h. majątek spółki przechodzi na rzecz dotychczasowego wspólnika i staje się jego własnością (postanowienie z 19 grudnia 2007 r., sygn. V CSK 343/07). Od tej chwili przedsiębiorstwo spółki prowadzone jest przez byłego wspólnika indywidualnie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane