statystyki

Po ujawnieniu majątku trzeba dokończyć likwidację spółki

12.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:56

Zdarza się, że już po wykreśleniu spółki akcyjnej z rejestru przedsiębiorców ujawniony zostaje jej majątek, który nie był objęty wcześniej przeprowadzoną likwidacją. Jakim podmiotom przysługuje w takiej sytuacji prawo do tego majątku?

Rozwiązanie spółki akcyjnej następuje po przeprowadzeniu likwidacji z chwilą wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Natomiast Sąd Najwyższy (SN) uznał, że w razie ujawnienia po wykreśleniu spółki akcyjnej z rejestru przedsiębiorców majątku spółki nieobjętego likwidacją stosować należy w drodze analogii przepisy ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczące likwidacji spółki akcyjnej w organizacji. SN przyjął, że skoro ustawa dopuszcza prowadzenie postępowania likwidacyjnego wobec spółki z organizacji, jako tej, która nie zdołała uzyskać osobowości prawnej, to możliwe jest również wszczęcie takiego postępowania w celu dokończenia likwidacji majątku spółki wcześniej zarejestrowanej, lecz pozostałego po formalnie zakończonym postępowaniu likwidacyjnym i wykreśleniu jej z KRS. Pogląd ten został wyrażony w uchwale SN z 3 grudnia 2014 r. (sygn. akt III CZP 90/14).


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane