statystyki

Po ujawnieniu majątku trzeba dokończyć likwidację spółki

12.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:56

Zdarza się, że już po wykreśleniu spółki akcyjnej z rejestru przedsiębiorców ujawniony zostaje jej majątek, który nie był objęty wcześniej przeprowadzoną likwidacją. Jakim podmiotom przysługuje w takiej sytuacji prawo do tego majątku?

Rozwiązanie spółki akcyjnej następuje po przeprowadzeniu likwidacji z chwilą wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Natomiast Sąd Najwyższy (SN) uznał, że w razie ujawnienia po wykreśleniu spółki akcyjnej z rejestru przedsiębiorców majątku spółki nieobjętego likwidacją stosować należy w drodze analogii przepisy ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczące likwidacji spółki akcyjnej w organizacji. SN przyjął, że skoro ustawa dopuszcza prowadzenie postępowania likwidacyjnego wobec spółki z organizacji, jako tej, która nie zdołała uzyskać osobowości prawnej, to możliwe jest również wszczęcie takiego postępowania w celu dokończenia likwidacji majątku spółki wcześniej zarejestrowanej, lecz pozostałego po formalnie zakończonym postępowaniu likwidacyjnym i wykreśleniu jej z KRS. Pogląd ten został wyrażony w uchwale SN z 3 grudnia 2014 r. (sygn. akt III CZP 90/14).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane