statystyki

Rejestr pedofilów: Dużo populizmu, mało korzyści

autor: Piotr Szymaniak04.01.2016, 16:00
Przemoc domowa

Ustawa przewiduje stworzenie rejestrów, w których będą umieszczane dane osób skazanych za przestępstwa seksualne.źródło: ShutterStock

Trudno założyć, że ktoś, kto np. rozprowadza pornografię dziecięcą, sam nie ma dzieci. Może to się skończyć w najlepszym przypadku szykanami wobec nich, jeśli nie aktami przemocy -mówi w wywiadzie dla DGP dr Piotr Kładoczny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Rząd przyjął ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, lada moment trafi ona do Sejmu. Projekt nie został jednak poddany konsultacjom społecznym.

A szkoda, bo jest to regulacja, nad którą trzeba się poważnie zastanowić. Mam nadzieję, że będzie można składać opinie do ustawy na etapie prac parlamentarnych.

Ustawa przewiduje stworzenie rejestrów, w których będą umieszczane dane osób skazanych za przestępstwa seksualne. Mają powstać dwie bazy. Jedna, publicznie dostępna, i druga, do której dostęp będzie ograniczony do sądów, prokuratorów, organów administracji rządowej czy samorządowej.

Najbardziej kłopotliwy jest ten publicznie dostępny rejestr. W ogóle nie widzę potrzeby prowadzenia takiej publicznej bazy przestępców dostępnej online.

Autorzy projektu powołują się na doświadczenia amerykańskie, twierdząc, że szeroka kontrola społeczna nad sprawcami w znacznym stopniu powstrzymuje ich od powrotu do przestępstwa.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • czytelnik(2016-01-04 22:29) Zgłoś naruszenie 20

    To zachęcanie do samosądów. Nie akceptuję tego pomysłu. Trzeba podnieść kary, zamiast szczuć do nagonki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane