statystyki

Ceny minimalne na alkohol stają się faktem

autor: Patryk Słowik29.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 29.12.2015, 09:39
alkohol, akcyza, banderola

Wprowadzenie cen minimalnych na alkohol jest zgodne z unijnym rozporządzeniemźródło: ShutterStock

Państwa członkowskie UE mają prawo określić kwoty, poniżej których wysokoprocentowe napoje nie będą sprzedawane – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Sędziowie podkreślili jednak, że celem regulacji nie może być jedynie ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

Trybunał oceniał szkocką ustawę zakazującą sprzedaży alkoholu po cenie niższej niż minimalna, obliczana według mocy trunku. Po jej przyjęciu rząd przygotował projekt dekretu, który dookreślał tę regulację, ale został on oprotestowany przez branżę spirytusową. Sprawa zawędrowała przed TSUE. Pojawiło się pytanie, czy wprowadzenie cen minimalnych na alkohol jest zgodne z rozporządzeniem nr 1308/2013 ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych, a także z Traktatem o funkcjonowaniu UE. Zgodnie z ogólnymi normami unijnymi dowolne kształtowanie cen sprzedaży na podstawie wolnej konkurencji panującej na rynku jest przejawem swobodnego przepływu towarów. Od tej reguły możliwe są jednak wyjątki.

Z odpowiedzi trybunału wynika, że wprowadzenie cen minimalnych na alkohol jest zgodne z unijnym rozporządzeniem, o ile przepisy prowadzą wyłącznie do realizacji celu ochrony zdrowia i życia ludzi. Sędziowie postawili zarazem wiele wymogów państwom członkowskim, jednocześnie powierzając im ocenę, co jest konieczne dla ochrony zdrowia. TSUE podkreślił, że ceny minimalne nie mogą być jedynym przejawem dbałości o zdrowie obywateli. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że państwo wpierw powinno zdecydować się na zmiany w przepisach podatkowych (podniesienie akcyzy), które w mniejszym stopniu ograniczają wymianę handlową w UE. Dopiero gdy władze krajowe uznają, że dalsze podwyższenie podatku akcyzowego nie przyniesie już efektu w postaci zmniejszenia spożycia alkoholu, można sięgnąć po nałożenie na biznes restrykcji w postaci ceny minimalnej. Zarazem władza musi udowodnić, że wprowadzenie nowej regulacji uderzającej w przedsiębiorców realnie zmniejszy spożycie alkoholu. Jeśli miałoby nie przynieść pożądanego efektu – trzeba od tego odstąpić.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane