statystyki

"Verlados" to nie "Calvados", mimo że łączy je ostatnia sylaba

09.02.2016, 09:29; Aktualizacja: 10.02.2016, 19:34
Sąd zauważył, że fiński konsument raczej nie odnosi wrażenia, że wyrób Verlados jest produkowany we Francji

Sąd zauważył, że fiński konsument raczej nie odnosi wrażenia, że wyrób Verlados jest produkowany we Francjiźródło: ShutterStock

TEZA: Produkowana w Finlandii okowita z cydru może nosić nazwę „Verlados” tylko wówczas, gdy nie będzie choćby najmniejszego prawdopodobieństwa skojarzenia przez przeciętnego Europejczyka tej nazwy z nazwą francuskiego cydru „Calvados” chronionego oznaczeniem geograficznym. Fakt, że jest wytwarzana w ilości kilkuset litrów rocznie i sprzedawana głównie w fińskiej miejscowości Verla, jest bez znaczenia.

Spółka Viiniverla z Verli w Finlandii od kilkunastu lat zajmuje się produkcją i sprzedażą okowity z cydru o nazwie „Verlados”. Przed kilku laty do Komisji Europejskiej wpłynęła skarga producentów francuskiego calvadosa. Fińskie władze wyjaśniły wówczas KE, że napój o nazwie Verlados jest wyrobem lokalnym produkowanym we wsi Verla. W ich ocenie nie doszło do przywołania nazwy Calvadosa, gdyż w obydwu wyrazach jedynie ostatnia sylaba jest taka sama. Komisja nie podzieliła tej opinii. W związku z tym fiński Urząd Kontroli i Nadzoru w zakresie Opieki Społecznej i Zdrowia zakazał sprzedaży cydru. Producent, spółka Viiniverla, wystąpił do sądu gospodarczego o unieważnienie tej decyzji. Sąd zaś skierował do trybunału pytanie prejudycjalne.

Pytał, czy można zezwolić na używanie tej nazwy w sytuacji, gdy nazwa odnosi się do przedsiębiorstwa oraz gdy jest to wyrób lokalny wytwarzany w miejscowości Verla. Zwracał też uwagę, że w słowach „verlados” i „calvados” tylko jedna z sylab jest identyczna – „dos”. Zaznaczył też, że fiński konsument raczej nie odnosi wrażenia, że wyrób Verlados jest produkowany we Francji.

UZASADNIENIE

Trybunał przeanalizował przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89 (Dz.Urz. UE z 2008 r. L 39, s. 16). Przypomniał, że oznaczeniem geograficznym jest oznaczenie wskazujące na pochodzenie napoju spirytusowego z terytorium kraju lub z regionu, w przypadku gdy daną jakość, renomę bądź inną właściwość zasadniczo przypisuje się temu pochodzeniu geograficznemu. Takim oznaczeniem jest chroniony Calvados.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane