statystyki

Sądy: Wpisy do biur informacji gospodarczej zbyt czasochłonne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:33
144,8 tys. osób miało orzeczoną karę grzywny w 2014 r.

144,8 tys. osób miało orzeczoną karę grzywny w 2014 r.źródło: ShutterStock

To sędziowie, a nie pracownicy powinni aktualizować dane w BIG-ach – twierdzi NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Od lipca informacje o tym, że skazany nie wpłacił zasądzonej grzywny czy też należności sądowych wynikających z prawomocnego wyroku, trafiają do biur informacji gospodarczej (BIG). Jak się jednak okazuje, rozwiązanie to sprawia wiele problemów w sądach. Obowiązki z nim związane spadły na i tak już maksymalnie dociążonych pracą pracowników sądowych.

– Informacje przekazywane są do czterech różnych BIG-ów. A to oznacza, że jesteśmy zmuszeni pracować na czterech systemach, które bardzo się od siebie różnią i w ogóle nie są ze sobą kompatybilne. Co gorsza, nikt nie przeszkolił pracowników w tym kierunku – wskazuje pracownica jednego z sądów.

Informacje o zadłużeniu muszą być aktualizowane na bieżąco.

– To powoduje, że zapłacenie przez skazanego nawet złotówki rodzi obowiązek dokonania odpowiedniej korekty we wszystkich czterech BIG-ach – podkreśla urzędniczka.

Okazuje się jednak, że problemy techniczne to nie wszystko. Wśród pracowników pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle mają oni prawo dokonywać takich czynności samodzielnie. I kto poniesie odpowiedzialność, gdyby zdarzyło się, że w którymś z biur widnieją nieaktualne dane o zadłużeniu z tytułu grzywien czy innych zaległości sądowych?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane