statystyki

Sądy: Wpisy do biur informacji gospodarczej zbyt czasochłonne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:33
144,8 tys. osób miało orzeczoną karę grzywny w 2014 r.

144,8 tys. osób miało orzeczoną karę grzywny w 2014 r.źródło: ShutterStock

To sędziowie, a nie pracownicy powinni aktualizować dane w BIG-ach – twierdzi NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Od lipca informacje o tym, że skazany nie wpłacił zasądzonej grzywny czy też należności sądowych wynikających z prawomocnego wyroku, trafiają do biur informacji gospodarczej (BIG). Jak się jednak okazuje, rozwiązanie to sprawia wiele problemów w sądach. Obowiązki z nim związane spadły na i tak już maksymalnie dociążonych pracą pracowników sądowych.

– Informacje przekazywane są do czterech różnych BIG-ów. A to oznacza, że jesteśmy zmuszeni pracować na czterech systemach, które bardzo się od siebie różnią i w ogóle nie są ze sobą kompatybilne. Co gorsza, nikt nie przeszkolił pracowników w tym kierunku – wskazuje pracownica jednego z sądów.

Informacje o zadłużeniu muszą być aktualizowane na bieżąco.

– To powoduje, że zapłacenie przez skazanego nawet złotówki rodzi obowiązek dokonania odpowiedniej korekty we wszystkich czterech BIG-ach – podkreśla urzędniczka.

Okazuje się jednak, że problemy techniczne to nie wszystko. Wśród pracowników pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle mają oni prawo dokonywać takich czynności samodzielnie. I kto poniesie odpowiedzialność, gdyby zdarzyło się, że w którymś z biur widnieją nieaktualne dane o zadłużeniu z tytułu grzywien czy innych zaległości sądowych?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane