Safe Harbor nie legalizuje już transferu danych osobowych do USA

autor: Paweł Litwiński16.12.2015, 07:41; Aktualizacja: 16.12.2015, 09:50
internet-wirus

Wyrok w sprawie C-362/14 zapadł w odniesieniu do działalności portalu Facebook i przekazywania przez niego danych osobowych do USAźródło: ShutterStock

Gdy 6 października 2015 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Maxa Schremsa – trybunał stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej odnoszącej się do porozumienia Safe Harbor, które dotyczyło przekazywania danych osobowych do USA – w mediach rozpętała się istna burza.

Dominowało stanowisko, zgodnie z którym wyrok TSUE miał mieć przełomowe znaczenie dla transferów danych osobowych. Tymczasem od wyroku minęły dwa miesiące, a popularne portale społecznościowe i usługi przetwarzania informacji w chmurze świadczone przez podmioty z USA działają nadal. Jak to możliwe?

Wyrok w sprawie C-362/14 zapadł w odniesieniu do działalności portalu Facebook i przekazywania przez niego danych osobowych do USA. Sam w sobie nie zatrzymał jednak działalności Facebooka na rynku europejskim. Jak bowiem można było przeczytać w komunikacie prasowym trybunału: „w następstwie wydania tego wyroku irlandzki organ nadzorczy jest zobowiązany do zbadania skargi M. Schremsa z wszelką wymaganą starannością i (...) wydania decyzji, czy należy zawiesić, na mocy dyrektywy, przekazywanie danych europejskich użytkowników Facebooka do USA”. Piłeczka jest więc po stronie irlandzkiego organu ochrony danych, który postępowania jeszcze nie zakończył i nie wydał decyzji, o której mowa w komunikacie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane