statystyki

Zaleśny: Konflikt o Trybunał Konstytucyjny można rozwiązać

autor: Patryk Słowik14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:55
Trybunał Konstytucyjny,

Można także poszukiwać bardziej politycznego rozwiązania sporu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Trybunał powinien rozstrzygnąć, czy osoby wybrane na sędziów TK z naruszeniem przepisów konstytucji są godne piastować urząd sędziego - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak rozwiązać spór o Trybunał Konstytucyjny?

Na płaszczyźnie konstytucyjnej kluczowa kwestia dotyczy osób pełniących urząd sędziego, ich liczby oraz tego, kto jest sędzią, a kto nie. I ta sprawa już została jednoznacznie rozstrzygnięta. Uczynił to w ostatnich dwóch wyrokach TK. Na podstawie pierwszego z wyroków wiadomo, że status sędziego mają konkretni trzej sędziowie wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji, natomiast na podstawie drugiego z nich wiadomo, że status sędziego ma dwóch konkretnych sędziów wybranych przez Sejm bieżącej kadencji. Na podstawie tych dwóch wyroków TK dokładnie wiemy, z imienia i nazwiska, jak nazywają się sędziowie TK.

Praktyka jednak pokazuje, że nadal są poważne wątpliwości.

Problem nie dotyczy bowiem tego, kto jest sędzią TK, tylko wykonania ostatnio podjętych wyroków TK, w tym, jaki jest status prawny trzech osób, o których wiemy, że zostały wybrane z naruszeniem Konstytucji RP, a od których prezydent odebrał ślubowanie. Obecnie ta kwestia wymaga rozwiązania. Również w tym zakresie dysponujemy odpowiednią procedurą postępowania. Zgodnie z art. 28 ustawy o TK sędzia odpowiada dyscyplinarnie przed TK za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli okazał się niegodny urzędu. I takie postępowanie powinno być przeprowadzone.

Ale dlaczego trybunał miałby prowadzić postępowania dyscyplinarne? Czym zawinili sędziowie wybrani przez Sejm obecnej kadencji?


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane