statystyki

Nowe porządki w elektrośmieciach: zmienione obowiązki, drobne ułatwienia, zamieszanie w tle

autor: Zofia Jóźwiak20.11.2015, 08:04; Aktualizacja: 20.11.2015, 09:03
Niestety nowe przepisy stały się jeszcze bardziej skomplikowane niż te, które stosuje się dotychczas

Niestety nowe przepisy stały się jeszcze bardziej skomplikowane niż te, które stosuje się dotychczasźródło: ShutterStock


Sprzęt elektryczny i elektroniczny kojarzy się z ułatwieniami w życiu i codziennej pracy. Ale wprowadzających na rynek takie urządzenia i zbierających zużyte egzemplarze przyprawia o ból głowy. Bo przepisy, nie dość, że bardzo obszerne i skomplikowane, są dodatkowo niejasne, a obowiązki – takie jak opłaty produktowe, ewidencja i sprawozdawczość – rozbudowane.

Do tego dochodzi jeszcze istna karuzela przepisów. Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie zupełnie nowa ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688; dalej: nowa ustawa). Zmiany prawne sprawiają też kłopoty sprzedawcom czy rzemieślnikom prowadzącym punkty serwisowe.

A to nie koniec! Kolejna zmiana zasad, zapisana już w nowej ustawie, czeka przedsiębiorców w 2018 roku. Tymczasem zaś przewidziano przepisy przejściowe.

Niestety nowe przepisy stały się jeszcze bardziej skomplikowane niż te, które stosuje się dotychczas, a lista obowiązków narzuconych na podmioty działające na rynku sprzętu nadal zadziwia. Biorąc pod uwagę, że powstanie Bazy Danych o Odpadach (BDO) zostało przesunięte o kolejne dwa lata, ustawowe obostrzenia (bo tak chyba należy rozumieć wymyślanie coraz to nowszych i co chwilę zmieniających się regulacji) znowu będą bezsensowne i zapewne nie poprawią sytuacji w zakresie przetwarzania elektroodpadów. A szkoda, bo od 2021 roku trzeba będzie zbierać ponad dwa razy tyle śmieci ze sprzętu, co dzisiaj. I wcale nie jestem pewna, czy już dziś niemający wiele wspólnego z realnym odzyskiem czy recyklingiem obrót kwitami okaże się wówczas wystarczający.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane