statystyki

Jak uregulować sprawy majątkowe w trakcie separacji

autor: Damian Michalczuk18.11.2015, 18:00
Orzeczenie separacji nie spowoduje, że małżonek ponoszący wyłączną winę za rozkład pożycia będzie zmuszony do opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu

Orzeczenie separacji nie spowoduje, że małżonek ponoszący wyłączną winę za rozkład pożycia będzie zmuszony do opuszczenia wspólnie zajmowanego lokaluźródło: ShutterStock

Po jej orzeczeniu między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Niezależnie od tego mogą oni w dalszym ciągu zajmować to samo mieszkanie, a nawet łożyć na swoje utrzymanie.

Czy dostanę wspólne mieszkanie

Zamierzam wystąpić o separację z mężem i uznanie go za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Czy jeśli sąd przyzna mi rację, mąż zostanie zmuszony do wyprowadzenia się z naszego mieszkania?

NIE

Orzeczenie separacji nie spowoduje, że małżonek ponoszący wyłączną winę za rozkład pożycia będzie zmuszony do opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu (chyba że zostanie orzeczona jego eksmisja). Jeżeli strony nie dojdą samodzielnie do porozumienia w kwestiach mieszkaniowych, rozpoznający sprawę sąd wskaże sposób korzystania ze wspólnego lokalu przez czas zamieszkiwania w nim obojga małżonków. Przykładowo, gdy skonfliktowane strony posiadają trzypokojowe mieszkanie, żona z małoletnimi dziećmi może otrzymać prawo do używania dwóch większych pokoi, a mąż do korzystania z najmniejszego. Pozostałe pomieszczenia, takie jak łazienka, kuchnia, piwnica, zostaną przeznaczone do wspólnego korzystania. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków, sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania nie jest równoznaczne z podziałem tej części majątku i ingerencją w kwestię własności. Jest to rozstrzygnięcie tymczasowo regulujące spór o zakres korzystania ze wspólnego lokum i może dotyczyć zarówno wspólnego mieszkania małżonków stanowiącego wyłączną własność jednego z nich, jak i wynajmowanego.

Na zgodny wniosek stron sąd w wyroku orzekającym separację może również orzec o fizycznym podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu go jednemu z małżonków. Drugi z nich musi jednak wyrazić zgodę na opuszczenie nieruchomości bez dostarczenia zastępczego lokum. Podział bądź przyznanie mieszkania jednemu z małżonków muszą być jednak możliwe zarówno pod względem prawnym jak i technicznym.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane