Wierzyciel może wybrać jednego dłużnika, by spłacił zobowiązanie

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz17.11.2015, 17:00
dług pieniądze

Czy dłużnicy muszą się rozliczyć?źródło: ShutterStock

Jeśli kilka osób solidarnie odpowiada za ten sam dług, wierzyciel ma prawo ściągnąć całą nieoddaną kwotę tylko od jednej lub niektórych z nich. Po spłaceniu zobowiązania pozostali powinni się z nimi rozliczyć.

Czy wierzyciel może zmienić wcześniejszą decyzję

Rodzeństwo odziedziczyło zadłużony spadek. Nie mogą porozumieć się co do jego podziału, więc aż do przeprowadzenia działu spadku ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Wierzyciel nie chciał już dłużej czekać na zapłatę i wniósł pozew do sądu, ale tylko przeciwko jednemu ze spadkobierców – jego zdaniem najbogatszemu. Czy może jeszcze pozwać pozostałych?

TAK

Wierzyciel ma prawo samodzielnie wybrać dłużnika spośród osób zobowiązanych solidarnie i wnieść przeciwko niemu pozew do sądu, domagając się uregulowania całego świadczenia, tak jakby on był jedynym zobowiązanym. Ma prawo też w jednym pozwie dochodzić zapłaty od wszystkich dłużników zobowiązanych solidarnie lub tylko od niektórych z nich albo wystąpić z odrębnymi pozwami przeciwko każdemu lub niektórym. Pozostali nie mogą jego wyboru skutecznie zakwestionować ani ograniczyć, np. zmusić go do pozwania pozostałych dłużników solidarnych lub skutecznie domagać się, aby nieuregulowaną kwotę rozdzielił pomiędzy wszystkich dłużników i każdego z nich osobno wzywał do zapłaty. Takie stanowisko co do uprawnień wierzyciela zajął Sąd Najwyższy w orzecznictwie, m. in. w wyroku z 6 grudnia 2000 r. w sprawie o sygn. akt III CKN 1352/00 oraz w wyroku z 5 listopada 1966 r. o sygn. akt II CR 387/66.

Co więcej, wierzyciel ma prawo zmienić wcześniejszy wybór i np. cofnąć pozew albo dodatkowo pozwać innego dłużnika, który wcześniej nie został wskazany w pozwie, bądź wystąpić przeciwko niemu z odrębnym powództwem.

Z podobnych uprawnień może skorzystać przy przeprowadzaniu egzekucji. Może skierować ją przeciwko wszystkim dłużnikom solidarnym albo tylko niektórym, a także zmienić zdanie i złożyć wniosek o umorzenie egzekucji przeciwko niektórym z nich i domagać się przeprowadzenia jej przeciwko pozostałym.

Podstawa prawna

Art. 366, art. 1034 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane