statystyki

Sąd uporządkuje kontakty rodziców z dzieckiem

autor: Anna Borysewicz17.11.2015, 10:57; Aktualizacja: 17.11.2015, 11:01
rozwód, dziecko

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z nim i bezpośrednie porozumiewanie się.źródło: ShutterStock

Niedawno rozstałam się z ojcem mojej trzyletniej córki Martyny – pisze pani Justyna. – Chcę, żeby były partner miał kontakt z dzieckiem, nie jesteśmy jednak w stanie porozumieć się w tej sprawie. Ojciec córki przychodzi wtedy, kiedy mu pasuje, nie liczy się z moimi planami ani z rozkładem dnia dziecka. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Dodam, że nie zgodził się na to, abyśmy spisali – nawet przed notariuszem – zasady jego kontaktu z Martyną. Nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.

W takiej sytuacji pani Justyna może złożyć wniosek do sądu właściwego według miejsca zamieszkania albo pobytu córki (sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich) o ustalenie kontaktów byłego partnera z dzieckiem. Do wniosku powinna dołączyć oryginał odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Dokument składa się w dwóch egzemplarzach: jeden jest dla sądu, drugi zaś dla uczestnika postępowania, czyli w tym przypadku ojca Martyny. Za złożenie wniosku pobierana jest stała opłata w wysokości 40 zł.

We wniosku czytelniczka powinna określić zakres kontaktów byłego partnera z córką w sposób, który uzna za najbardziej odpowiedni, mając przed wszystkim na względzie dobro Martyny i jej rozsądne życzenia, oraz konieczność jak najbardziej regularnego uczestnictwa ojca w jej życiu.

Jeżeli były partner – przed sądem – będzie domagał się ustalenia spectrum kontaktów z dzieckiem w sposób odmienny od czytelniczki, będzie ona mogła złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (dalej: RODK), najlepiej z miejscowości, w której mieszka Martyna, na okoliczność ustalenia optymalnego – z punktu widzenia dobra małoletniej –zakresu jej kontaktów z ojcem.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane