statystyki

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłat sądowych – na zasadach wyjątku

autor: Justyna Bartnik17.11.2015, 10:05; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:13

Nasza spółka z o.o. nie uzyskała zapłaty od kontrahenta za wykonane usługi. Ich kosztorysy opiewały na 120 tys. zł. Przedłużający się brak zapłaty spowodował opóźnienia w regulowaniu bieżących płatności. Chcąc wytoczyć powództwo o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 6 tys. zł. Wobec trudnej sytuacji na rynku nie stać nas na uiszczenie takiej opłaty. Czy mamy szansę na zwolnienie od kosztów sądowych?

Ekspert radzi

Zwolnienie od opłat sądowych ma charakter wyjątkowy, zatem musi być podyktowane szczególną sytuacją przedsiębiorcy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, sąd może zwolnić spółkę z konieczności ponoszenia opłat w całości bądź w części. Dotyczy to wpisu sądowego, zaliczki na biegłego lub też innych opłat. Warunkiem koniecznym jest udowodnienie przez podmiot, że w dacie uiszczenia opłaty faktycznie nie posiada on środków na jej opłacenie. Należy to oprzeć na dowodach, sąd nie jest bowiem zobowiązany wezwać do uzupełnienia braków formalnych. Najczęściej jest to wyciąg z rachunku bankowego, wykazanie bilansu zysków i strat, aktualnego stanu finansowego i istniejących zobowiązań, sprawozdań finansowych, raportów kasowych, deklaracji podatkowych, umów kredytowych i pism banku oceniających zdolność kredytową.

Sąd bada podstawy faktyczne i prawne zwolnienia. Ważne jest m.in. to, czy podmiot jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, gdyż wiąże się to z koniecznością poniesienia kosztów takiego zastępstwa. Sąd domniemuje, że może stać na to stronę wnioskującą o zwolnienie.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane