statystyki

Piecza naprzemienna: Prawo rodzinne coraz śmielej dopuszcza, sędziowie są nieufni

autor: Anna Krzyżanowska12.11.2015, 07:30; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:46
dzieci w szkole

W polskim k.r.o. nie pojawia się jednak wprost pojęcie pieczy naprzemiennej.źródło: ShutterStock

Prawo rodzinne coraz śmielej dopuszcza, by po rozwodzie dzielić się opieką nad potomstwem po równo. Sędziowie do tych rozwiązań podchodzą jednak nieufnie.

Opieka naprzemienna, zwana inaczej pieczą wspólną, polega na przyznaniu bieżącej opieki nad dzieckiem obojgu rozwiedzionym, co wiąże się z pozostawieniem im pełnej władzy rodzicielskiej. W praktyce wygląda to tak, że sądy w wyroku wskazują, że dziecko eksmałżonków po rozwodzie np. przez dwa miesiące będzie mieszkać z matką, a następne dwa z ojcem. 29 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) oraz kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1062), która do polskich przepisów wprowadziła pierwsze wzmianki o takiej możliwości.

– Piecza naprzemienna od dawna jest stosowana w krajach Europy Zachodniej, w Skandynawii, USA i Australii – mówi Karolina Górska, adwokat rodzinny prowadząca w Warszawie własną kancelarię.

W polskim k.r.o. nie pojawia się jednak wprost pojęcie pieczy naprzemiennej.

– Można się jej dopatrywać w zmienionym art. 58 par. 1a, który stanowi m.in., że sąd rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Ponadto do k.p.c. wprowadzono przepisy, które dają możliwość mieszkania dziecka z każdym z rodziców w powtarzających się okresach – wskazuje mec. Górska.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • www.TjOK.pl(2015-11-16 11:25) Zgłoś naruszenie 71

  Opieka naprzemienna, to krok w b. dobrym kierunku ;-)

  Odpowiedz
 • fx(2015-11-12 13:09) Zgłoś naruszenie 41

  w skandynawii porobiono już badania na ten temat, dzieci posiadajace na zmianę dwoje rodziców są stabilniejsze emocjonalnie niż z pozostałych rozbitych rodzin, mniej popadają w nałogi konflikt z prawem itp

  Odpowiedz
 • nazir(2015-11-12 13:26) Zgłoś naruszenie 30

  Do Smt: A skad Ty to wiesz ? Bo Ci sie tak wydaje ? Nie przeszkadza Ci piecza naprzemienna w relacji przedszkole dom? Nie poslesz z tego tytulu dziecka do przedszkola czy tez do szkoly ? zastanow sie pomysl potem napisz

  Odpowiedz
 • Leon Mysiak(2015-11-16 19:16) Zgłoś naruszenie 10

  Do SMT; Czy wg Ciebie lepiej, czy łatwiej jest wpoić, iż drugi rodzic ma być tym weekendowym, a zarazem gorszym rodzicem, który nie będzie miał wpływu na swoje Dziecko i budować obraz rodziny z jednym rodzicem w 96% z matką i jej rodziną, a tą drugą część rodziny by dziecko postrzegało, jako tą gorszą - ułomną może?
  Czy naprzemienną może łatwiej, jako stabilniejszą?
  R

  Odpowiedz
 • nazir(2015-11-12 13:24) Zgłoś naruszenie 11

  Oczywiscie piecza naprzemienna w poslkim prawie nie istnieje jako termin ale uregulowanie kontaktow pozwala na taki model kontaktow ktory bedzie w istocie piecza naprzemienna. Termin dobro dziecka przeciez tez nie jest terminem prawnym a sedziowie sie nim posluguja notorycznei i stawiaja go jako nadrzedny w orzekaniu. Uwazam ze do polskiego prawa powinien tez wejsc termin dobra dziecka jako zdefiniowany prawnie z opcja rozszerzania czym dobro dziecka jest w miare nowych zachowan, badan itp.A nieufnym sedzion polecam wystapienie sedziego Waldemara Zurka (wladze KRS) na temat pieczy naprzemiennej podczas wystap[ienia w Komisji Sejmowej Praw Czlowieka podczas procedowania zmian art 58 i art 107.
  Do Autorki: Fakt posiadania wladzy rodzicielskiej przez obojga rodzicow nie determinuje pieczy naprzemiennej gdyz ta moze wynikac z uregulowania kontaktow. W swietle orzecznictwa i prawa wladza rodzicielska nad dzieckiem pozostaje niezalezna od kontaktow. Sa to zatem 2 rozdzielne rzeczy

  Odpowiedz
 • Smt(2015-11-12 12:45) Zgłoś naruszenie 15

  To jeszcze trzeba tylko dzieciom wpoić psychikę naprzemienną: dzisiaj wracam do domu oznacza rodzica i miejsce X, a w przyszłym miesiącu oznacza rodzica i dom Y.
  To jest zaklinanie rzeczywistości i tworzenie fikcji- nie da się dziecko wtłoczyć w sądowe ramy i kazać mu naprzemiennie uznawać za dom raz jedno, raz drugie. Co innego ludzie dorośli, którzy są wiecznie w drodze i mają kilka swoich miejsc- ale to jest własny wybór i realizacja własnej mniejszej lub większej potrzeby poczucia stabilności.

  Odpowiedz
 • nazir(2015-11-12 17:10) Zgłoś naruszenie 01

  Oczywiscie ze byly badania robione. Sedzia Waldemar Zurek (czlonek wladz KRS) sie z nimi ZAPOZNAL i stal sie oredownikiem opieki ku zaskoczeniu srodowisk ojcowskich. Zawsze powtarzałem ze NIEWIEDZA JEST PRAWEM CZLOWIEKA IGNORANCJA ZAS JUZ WYBOREM

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane