statystyki

Polityka w sądach i prokuraturze wyrzuci z nich sprawiedliwość

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas13.11.2015, 07:13; Aktualizacja: 13.11.2015, 08:17
temida, prawo

Rolą adwokatury jest przeciwstawić się pomysłom stwarzającym zagrożenie dla państwa prawa, a takie zagrożenie niesie możliwość politycznego nacisku na sądy i prokuraturę.źródło: ShutterStock

Nieważne, jak do tej pory układały się relacje pomiędzy poszczególnymi zawodami prawniczymi. Dziś jest czas, by wspólnie wesprzeć sędziów i prokuratorów w walce o obronę apolitycznego wymiaru sprawiedliwości.

Wykrakaliśmy. Jeszcze niedawno na łamach DGP apelowaliśmy o współdziałanie środowiska prawniczego i debatę nad kierunkami reformy wymiaru sprawiedliwości oraz rynku pomocy prawnej. Akcentowaliśmy, że nasza pasywność oznaczać może stworzenie pustego miejsca, które wypełnione zostanie niezwłocznie, oraz że brak stosownych działań może spowodować zmiany w kierunku autorytarnym – dokonane przez polityków w celu uzyskania kontroli nad władzą sądowniczą. Zamiast debaty pojawiła się niewiele wnoszącą dyskusja, czy definiowana w art. 22 k.p. umowa o pracę przez podporządkowanie pracownika stwarza stosunek zależności.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • xxxxxx(2015-11-13 21:35) Zgłoś naruszenie 10

    Bobo, proponuję leczenie. Może nie jest za późno

    Odpowiedz
  • Obywatel(2015-11-13 20:23) Zgłoś naruszenie 10

    Racja, jorry123. Proces demontowania trzeciej, odrębnej (już tylko w teorii) władzy trwa od lat, naturalnie dla dobra ludu i przy jego poklasku. Wkrótce obudzimy się w systemie jednowladztwa.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-11-14 20:35) Zgłoś naruszenie 01

    Sam sobie ich wspieraj .
    Ja jestem za tym , by zostali osądzeni , a wyrok wykonano niezwłocznie .

    Znalazca sprawiedliwości , w mafijnym korycie , się znalazł .

    Odpowiedz
  • xcv(2015-11-14 08:58) Zgłoś naruszenie 01

    Polityka w sądach to niedobra rzecz, ale do teraz trudno było się czasem doszukać sprawiedliwości i w prokuraturze i w sądzie.

    Odpowiedz
  • adam(2015-11-13 10:10) Zgłoś naruszenie 01

    Nareszcie postkomuna i dysPOzycyjni wylecą na zbity pysk.Wystarczy zreorganizować i zrepolonizować wymiar sprawedliwości

    Odpowiedz
  • bobo(2015-11-13 08:41) Zgłoś naruszenie 01

    Myślę, że Suweren któremu służyć mają wszystkie władze, poprzez swoich przedstawicieli w parlamencie powinien właśnie przywrócić sprawiedliwość w sądach i w prokutaturach. Szermowanie hasłem "apolityczności" tych instytucji ma za zadanie pozostawienie tych "prywatnych" obecnie "folwarków" dalej poza wszelką kontrolą społeczną a prl -owscy sędziowie i prokuratorzy dalej mają mieć wpływ na wybór nowych sędzów i prokuratorów, formowanych na ich modłę.

    Odpowiedz
  • jorry123(2015-11-13 17:15) Zgłoś naruszenie 01

    jak rządziła platforma i każdy kolejny minister platfusowy załadał kagańce i więzy władzy sądowniczej, to szanowna redakcja siedziała cicho... Więc ie płaczcie teraz, bo jesteście całkowicie niewiarygodni a z wolną prasą macie tyle samo wspólnego co śnieżyca z upalnym dniem.

    Odpowiedz
  • Arek"Aiwa-Platz"(2015-11-15 09:09) Zgłoś naruszenie 01

    Sorry ale Autorzy artykułu przylecieli właśnie z Marsa albo z Jowisza. Sądy i Prokuratura to dziś, nie najsłabsze, ale wręcz zerwane ogniwo wymiaru sprawiedliwości. Seryjne umarzanie postępowań nie do umorzenia (a I Z-ca Seremeta później napisze że 45 działań Prokuratury nie miało w sposób oczywisty żadnych podstaw prawnych), wyroki wbrew dowodom z dokumentów ale i z tym co na sali sądowej zostało nagrane w trakcie rozprawy. To moja praktyka jako zwykłego obywatela. Aha, jeszcze w tym samym WSA w W-wie, ten sam pozew potraktowany diametralnie różnie w 2 różnych wydziałach (jedni odrzucili - bo nie podlega kognicji sądu a drudzy - rozpatrzyli w glorii prawa!).

    Odpowiedz
  • CZŁOWIEK(2015-11-14 11:00) Zgłoś naruszenie 01

    XVART TY JESTEŚ TUTAJ JEDYNYM CIEMNYM PRZEDSTAWICIELEM LUDU, NIE TYLKO ZRESZTĄ CIEMNYM, ALE JAK WIDAĆ POZBAWIONYM ROZUMU CAŁKOWICIE

    Odpowiedz
  • eko(2015-11-13 10:28) Zgłoś naruszenie 01

    "Wyrzuci sprawiedliwość" ???
    A to ona kiedykolwiek tam była???

    Odpowiedz