Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

autor: Anna Binkowska05.11.2015, 19:00
Jeżeli mieszkanie, w którym małżonkowie wspólnie zamieszkują, stanowi własność pani Krystyny, nie ma przeszkód, by domagała się ona eksmisji z mieszkania swojego współmałżonka, który swym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Jeżeli mieszkanie, w którym małżonkowie wspólnie zamieszkują, stanowi własność pani Krystyny, nie ma przeszkód, by domagała się ona eksmisji z mieszkania swojego współmałżonka, który swym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.źródło: ShutterStock

Mąż pani Krystyny nadużywa alkoholu. Jest bezrobotny, większość czasu spędza z kolegami. Wraca do domu późno, w stanie upojenia alkoholowego. Kilkakrotnie z tego powodu przebywał w izbie wytrzeźwień, utracił też prawo jazdy. Nie godzi się na leczenie, które zalecił sąd. Odrzuca każdą pomoc i nie liczy się z najbliższymi. Lokal, w którym mieszkają małżonkowie, jest wyłączną własnością pani Krystyny. Mąż nie zamierza się z niego dobrowolnie wyprowadzić, mimo że ma własny dom. – Czy muszę składać pozew o rozwód, czy też o eksmisję, aby sądownie nakazać mojemu mężowi opuszczenie mojego domu – pyta czytelniczka, dodając, że krępuje się poprosić sąsiadów, by złożyli zeznania w sądzie o nagannym zachowaniu męża.

Obecne regulacje prawne zapewniają ochronę osób, którym współmałżonek lub osoba wspólnie zamieszkująca uniemożliwia rażąco nagannym zachowaniem dalsze wspólne zamieszkiwanie. Sąd może orzec eksmisję również w wyroku rozwodowym, a nawet w wyroku orzekającym separację pomiędzy małżonkami. Nie trzeba w tym celu wytaczać odrębnego powództwa. W wyjątkowych przypadkach, gdy jedno z małżonków swym nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego z małżonków.

Sąd Najwyższy podkreśla jednak, że nie jest możliwe skorzystanie z tej instytucji i orzeczenie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania wtedy, gdy jest ono przedmiotem jego odrębnego majątku. Nie jest możliwe także z tytułu przysługującego mu prawa własności czy też spółdzielczego prawa do lokalu. Żaden bowiem z obowiązujących przepisów prawa cywilnego nie uzasadnia dopuszczenia żądania eksmisji samego właściciela mieszkania. Nie można eksmitować małżonka także wówczas, gdy mieszkanie zostało mu przydzielone służbowo.

Jeżeli mieszkanie, w którym małżonkowie wspólnie zamieszkują, stanowi własność pani Krystyny, nie ma przeszkód, by domagała się ona eksmisji z mieszkania swojego współmałżonka, który swym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane