statystyki

Powtórne złożenie wadliwego wniosku to nadużycie

autor: Anna Krzyżanowska05.11.2015, 07:35; Aktualizacja: 05.11.2015, 08:52
prawo

prawoTK stwierdził, że „nie ma sensu odnosić się do kretyńskich wywodów tego urzędnika zawartych w uzasadnieniu”źródło: ShutterStock

Ponowne ogólnikowe, a przy tym nieudokumentowane oświadczenie niepozwalające ustalić rzeczywistej sytuacji majątkowej, finansowej i rodzinnej skarżącego stanowi nadużycie prawa procesowego do przyznania pomocy prawnej. Nie daje bowiem podstaw do oceny zdolności płatniczych wnioskodawcy.

W konsekwencji rozpoznanie wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu staje się zbędne w rozumieniu art. 249a prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) i powinno skończyć się umorzeniem. Do takich konkluzji doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który po raz kolejny rozpoznawał wniosek TK o przyznanie prawa pomocy. Mężczyzna już dwukrotnie występował o przyznanie mu prawnika z urzędu. Niestety, zarówno wypowiadający się w jego sprawie referendarz sądowy WSA, jak i NSA odmówili mu przydzielenia pełnomocnika opłacanego przez Skarb Państwa.

Powód? Sposób wypełniania wniosku. TK wskazał w nim na „brak środków na opłacenie kosztów sądowych i pełnomocnika”, „brak dochodów”, „brak oszczędności”, „brak osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym”, „brak prowadzenia własnego gospodarstwa domowego”, „brak majątku”, „brak miejsca pobytu stałego lub czasowego”. Podał także, że korzysta z ofiarności innych. Poproszony o uzupełnienie i uwiarygodnienie danych z formularza i przedłożenie aktualnych oświadczeń i dokumentów źródłowych wskazał m.in., że z uwagi na brak dochodów nie składał zeznań podatkowych, nie ma także rachunku bankowego i nie jest w stanie podać kosztów swojego koniecznego utrzymania ponoszonych przez rodzinę, która zapewnia mu potrzebne dobra.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane