statystyki

Grób może zostać ponownie użyty po 20 latach od pochówku

autor: Maria Kuźniar18.05.2016, 11:53; Aktualizacja: 18.05.2016, 12:24
rodzina na pogrzebie

Jeśli upłynie 20-letni okres, a nikt nie zgłosi chęci jego przedłużenia, to grób może zostać zlikwidowany przez zarządcę cmentarza lub zostać ponownie użytyźródło: ShutterStock

Zastanawialiśmy się z żoną nad wykupieniem miejsca pochówku na cmentarzu w naszej rodzinnej miejscowości – pisze pan Marian. – Cmentarz jest stary, chcieliśmy wykupić wybrane miejsce, administrator stwierdził jednak, że grób, który tam się znajduje, nie może jeszcze zostać zlikwidowany. Oprócz dwóch osób, została tam podobno pochowana również trzecia, której dane nie zostały zamieszczone na nagrobku, a od jej pochówku nie minęło jeszcze 20 lat. Wydawało mi się, że miejsce pogrzebowe jest opłacane na 20 lat, niezależnie od liczby osób, a ten grób jest już starszy i teoretycznie można go już chyba zlikwidować. Nie wiem też, czy faktycznie można nie wpisać na nagrobku osoby pochowanej w danym grobie – zastanawia się czytelnik.

Polskie prawo wyraźnie wskazuje, że grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. W związku z takim zapisem większość cmentarzy wprowadza regulamin o 20-letnim okresie płatności za miejsce pochówku, a opłata pobierana jest z góry. Taki okres można przedłużać, a osoby zainteresowane utrzymaniem grobu powinny zgłosić się do zarządcy cmentarza każdorazowo przed upływem terminu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zapomnianych grobów.

Jeśli upłynie 20-letni okres, a nikt nie zgłosi chęci jego przedłużenia, to grób może zostać zlikwidowany przez zarządcę cmentarza lub zostać ponownie użyty. Co istotne, jeśli w danym grobie jest pochowanych więcej osób niż jedna, to wskazany termin jest liczony dla każdej z nich oddzielnie, a nie dla całego grobu od momentu pochówku pierwszego zmarłego. Dlatego też, choć w opisanym przez naszego czytelnika przypadku grób jest starszy niż 20 lat, miejsca nie można ponownie wykorzystać, bo od pochówku ostatniej osoby ten okres jest krótszy.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • parafianin(2016-05-29 16:33) Zgłoś naruszenie 41

    Czy można jeszcze zrobic ,gorsze łajdactwo,od brania pieniędzy za miejsce pochówku .Idąc tropem rozumowania tych hien ,trzeba zlikwidować wszystkie stare cmentarze,bo Polakowi nie należy się nawet po śmierci ,0,5 metra ugoru,a mafii Watykańskiej za darmo tysiące hektarów.Ot katolicka łajdacka mentalność. Ohyda.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zoja(2016-05-30 07:53) Zgłoś naruszenie 30

    A kto płaci za stare groby zabytkowe tzw. czemu ich nie likwidują. jak można pobierać opłaty ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane