statystyki

Wyższe obciążenia lokalu użytkowego trzeba uzasadnić

autor: Leszek Jaworski15.12.2015, 08:57; Aktualizacja: 15.12.2015, 09:48
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację.źródło: ShutterStock

TEZA: Zwiększenie obciążeń (zaliczek) właścicieli lokali użytkowych z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy korzystanie z nich generuje wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej. Zwiększenie to ma być proporcjonalne do tych wyższych kosztów.

Sygn. akt I ACa 545/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W KATOWICACH z 7 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spółka akcyjna w K. jest właścicielem trzech niewyodrębnionych lokali użytkowych wchodzących w skład wspólnoty. Udział spółki w nieruchomości wspólnej wynosi 5499/10 000. W budynku znajduje się także 16 wyodrębnionych lokali mieszkalnych. 27 stycznia 2014 r. odbyło się zebranie właścicieli lokali, na którym została podjęta uchwała w sprawie zatwierdzenia planu finansowego na rok 2014. W jednym z zapisów uchwały zdecydowano o utrzymaniu od 1 stycznia 2014 r. do 31 marca 2015 r.dodatkowego obciążenia dla właściciela lokali użytkowych we wspólnocie w wysokości 2zł/mkw. Za podjęciem tej uchwały głosowali właściciele indywidualni według zasady jeden właściciel – jeden głos. Ujawnioną w protokole zebrania podstawą podjęcia tej uchwały była uciążliwość związana z funkcjonowaniem lokali użytkowych. Spółka akcyjna wystąpiła do Sądu Okręgowego w Katowicach o uchylenie uchwały. Sąd uznał pozew za uzasadniony. W uzasadnieniu wyroku uchylającego uchwałę wspólnoty sąd podkreślił, że niedopuszczalne jest nakładanie wyższej opłaty tylko na jednego członka wspólnoty, ponieważ takie rozwiązanie narusza jego słuszny interes i świadczy o nierównym traktowaniu członków. Orzeczenie to zaskarżyła wspólnota.

UZASADNIENIE


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane