statystyki

Wyższe obciążenia lokalu użytkowego trzeba uzasadnić

autor: Leszek Jaworski15.12.2015, 08:57; Aktualizacja: 15.12.2015, 09:48
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację.źródło: ShutterStock

TEZA: Zwiększenie obciążeń (zaliczek) właścicieli lokali użytkowych z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy korzystanie z nich generuje wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej. Zwiększenie to ma być proporcjonalne do tych wyższych kosztów.

Sygn. akt I ACa 545/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W KATOWICACH z 7 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spółka akcyjna w K. jest właścicielem trzech niewyodrębnionych lokali użytkowych wchodzących w skład wspólnoty. Udział spółki w nieruchomości wspólnej wynosi 5499/10 000. W budynku znajduje się także 16 wyodrębnionych lokali mieszkalnych. 27 stycznia 2014 r. odbyło się zebranie właścicieli lokali, na którym została podjęta uchwała w sprawie zatwierdzenia planu finansowego na rok 2014. W jednym z zapisów uchwały zdecydowano o utrzymaniu od 1 stycznia 2014 r. do 31 marca 2015 r.dodatkowego obciążenia dla właściciela lokali użytkowych we wspólnocie w wysokości 2zł/mkw. Za podjęciem tej uchwały głosowali właściciele indywidualni według zasady jeden właściciel – jeden głos. Ujawnioną w protokole zebrania podstawą podjęcia tej uchwały była uciążliwość związana z funkcjonowaniem lokali użytkowych. Spółka akcyjna wystąpiła do Sądu Okręgowego w Katowicach o uchylenie uchwały. Sąd uznał pozew za uzasadniony. W uzasadnieniu wyroku uchylającego uchwałę wspólnoty sąd podkreślił, że niedopuszczalne jest nakładanie wyższej opłaty tylko na jednego członka wspólnoty, ponieważ takie rozwiązanie narusza jego słuszny interes i świadczy o nierównym traktowaniu członków. Orzeczenie to zaskarżyła wspólnota.

UZASADNIENIE


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane