statystyki

Jak skutecznie przenieść własność przedsiębiorstwa

autor: Artur Rostkowski13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:17
Najpopularniejszym sposobem zbycia przedsiębiorstwa jest sprzedaż.

Najpopularniejszym sposobem zbycia przedsiębiorstwa jest sprzedaż.źródło: ShutterStock

Pełnomocnictwo do dokonania jego sprzedaży bądź wydzierżawienia powinno zostać udzielone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Inaczej czynność będzie nieważna.

Osoby podejmujące decyzję o zbyciu przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności powinny sprawdzić, jakie obowiązki nakładają na nie przepisy kodeksu cywilnego.

Najpopularniejszym sposobem zbycia przedsiębiorstwa jest sprzedaż. W następnej kolejności można wymienić przeniesienie własności przedsiębiorstwa jako wkład do spółki bądź jego wydzierżawienie.

Jaka forma

Nie ma wątpliwości, że zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinny być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 751 par. 1 kodeksu cywilnego). Niezachowanie tej formy pociągnie za sobą nieważność umowy zbycia, co wynika wprost z art. 73 par. 2 zd. 1 kodeksu cywilnego. Przepis art. 751 par. 1 kodeksu cywilnego wprowadzający wymóg zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi ma charakter szczególny i nie ma od niego wyjątków.

Wymogi proceduralne

Powyższe przepisy nie budzą wątpliwości interpretacyjnych. Jednak rodzi się pytanie, czy pełnomocnictwo do dokonania czynności sprzedaży, wydzierżawienia przedsiębiorstwa bądź ustanowienia na nim użytkowania również powinno zostać udzielone w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi jak czynność pierwotna, czy wystarczy zwykła forma pisemna. [przykład]

Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, o których trzeba pamiętać, gdy chcemy dokonać zbycia przedsiębiorstwa. Po pierwsze osoba ustanawiająca pełnomocnika do dokonania czynności sprzedaży, wydzierżawienia przedsiębiorstwa bądź ustanowienia na nim użytkowania jest bezwzględnie zobligowana przepisami prawa do udzielenia pełnomocnictwa dla tej czynności zawsze w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zachowanie zwykłej formy pisemnej będzie niewystarczające i zarazem spowoduje nieważność zbycia, wydzierżawienia przedsiębiorstwa bądź ustanowienia na nim użytkowania dokonaną za pośrednictwem pełnomocnika.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane