statystyki

Własność przemysłowa: Nieuczciwy kontrahent nie przeszkodzi już wynalazcy

autor: Katarzyna Mełgieś13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:46

Szykuje się mała rewolucja w prawie własności przemysłowej. Dwie nowele zmienią zasady rejestracji wynalazków, wzorów przemysłowych i znaków towarowych.

1 grudnia wejdzie w życie nowela ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1266). Wprowadza ona liczne zmiany m.in. w zasadach rejestracji wynalazków, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych.

Jedną z nowości jest wprowadzenie korzystnych dla zgłaszającego regulacji w zakresie możliwości uzyskania patentu na wynalazek. Obecnie w sytuacji, gdy nieuczciwy kontrahent lub pracownik ujawni rozwiązanie jeszcze przed datą jego zgłoszenia do ochrony patentowej, całkowicie dyskwalifikuje to wynalazek jako rozwiązanie patentowane, gdyż w myśl przepisów nie jest ono nowe. Nowe rozwiązanie prawne (określane mianem ulgi w nowości) umożliwi zarejestrowanie takiego wynalazku i uzyskanie na niego patentu.

Część noweli dotycząca wzorów przemysłowych jest związana z uznawaniem skutków międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych na podstawie aktu genewskiego porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych (Dz.U. z 1999 r. nr 130, poz. 827).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane