statystyki

Własność przemysłowa: Nieuczciwy kontrahent nie przeszkodzi już wynalazcy

autor: Katarzyna Mełgieś13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:46

Szykuje się mała rewolucja w prawie własności przemysłowej. Dwie nowele zmienią zasady rejestracji wynalazków, wzorów przemysłowych i znaków towarowych.

1 grudnia wejdzie w życie nowela ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1266). Wprowadza ona liczne zmiany m.in. w zasadach rejestracji wynalazków, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych.

Jedną z nowości jest wprowadzenie korzystnych dla zgłaszającego regulacji w zakresie możliwości uzyskania patentu na wynalazek. Obecnie w sytuacji, gdy nieuczciwy kontrahent lub pracownik ujawni rozwiązanie jeszcze przed datą jego zgłoszenia do ochrony patentowej, całkowicie dyskwalifikuje to wynalazek jako rozwiązanie patentowane, gdyż w myśl przepisów nie jest ono nowe. Nowe rozwiązanie prawne (określane mianem ulgi w nowości) umożliwi zarejestrowanie takiego wynalazku i uzyskanie na niego patentu.

Część noweli dotycząca wzorów przemysłowych jest związana z uznawaniem skutków międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych na podstawie aktu genewskiego porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych (Dz.U. z 1999 r. nr 130, poz. 827).


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane