statystyki

Droga do międzynarodowego patentu łatwiejsza i tańsza

autor: Anna Grzelak13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:47

Międzynarodowy Związek Współpracy Patentowej działający na podstawie układu o współpracy patentowej (PCT) przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) 6 października br. jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu Wyszehradzkiemu Instytutowi Patentowemu (WIP) statusu Międzynarodowego Organu Poszukiwań (ISA) oraz Międzynarodowego Organu Badań Wstępnych (IPEA).

Najprawdopodobniej już w lipcu 2016 r. zgłaszający z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą mogli skorzystać z usług WIP w celu prowadzenia przed tym organem postępowań dla międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Będzie to alternatywna opcja przeprowadzenia procedury międzynarodowej PCT przed własnym urzędem krajowym, we własnym języku narodowym i po niższych kosztach niż dotychczas.

Wyszehradzki Instytut Patentowy będzie organizacją międzyrządową opartą na zasobach, wiedzy i umiejętnościach krajowych urzędów własności przemysłowej z Polski, Węgier, Czech i słowacji.

Zgłoszenie patentowe złożone w trybie PCT jest jedynie procedurą zgłoszeniową, umożliwiającą jednak docelowo uzyskanie ochrony patentowej w 148 krajach poprzez jego kontynuację w postępowaniach w fazach krajowych czy regionalnych. Międzynarodowe zgłoszenie patentowe poddawane jest procedurze poszukiwania prowadzonej przez ISA i ewentualnie, na wniosek zgłaszającego, procedurze badawczej prowadzonej przez IPEA. Organy te sporządzają odpowiednio sprawozdanie z poszukiwania i sprawozdanie z badania wstępnego, na podstawie których zgłaszający ocenia dalsze szanse na uzyskanie patentu. W takiej właśnie roli organu oceniającego zdolność patentową w fazie międzynarodowej będzie działał Wyszehradzki Instytut Patentowy.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane