statystyki

Droga do międzynarodowego patentu łatwiejsza i tańsza

autor: Anna Grzelak13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:47

Międzynarodowy Związek Współpracy Patentowej działający na podstawie układu o współpracy patentowej (PCT) przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) 6 października br. jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu Wyszehradzkiemu Instytutowi Patentowemu (WIP) statusu Międzynarodowego Organu Poszukiwań (ISA) oraz Międzynarodowego Organu Badań Wstępnych (IPEA).

Najprawdopodobniej już w lipcu 2016 r. zgłaszający z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą mogli skorzystać z usług WIP w celu prowadzenia przed tym organem postępowań dla międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Będzie to alternatywna opcja przeprowadzenia procedury międzynarodowej PCT przed własnym urzędem krajowym, we własnym języku narodowym i po niższych kosztach niż dotychczas.

Wyszehradzki Instytut Patentowy będzie organizacją międzyrządową opartą na zasobach, wiedzy i umiejętnościach krajowych urzędów własności przemysłowej z Polski, Węgier, Czech i słowacji.

Zgłoszenie patentowe złożone w trybie PCT jest jedynie procedurą zgłoszeniową, umożliwiającą jednak docelowo uzyskanie ochrony patentowej w 148 krajach poprzez jego kontynuację w postępowaniach w fazach krajowych czy regionalnych. Międzynarodowe zgłoszenie patentowe poddawane jest procedurze poszukiwania prowadzonej przez ISA i ewentualnie, na wniosek zgłaszającego, procedurze badawczej prowadzonej przez IPEA. Organy te sporządzają odpowiednio sprawozdanie z poszukiwania i sprawozdanie z badania wstępnego, na podstawie których zgłaszający ocenia dalsze szanse na uzyskanie patentu. W takiej właśnie roli organu oceniającego zdolność patentową w fazie międzynarodowej będzie działał Wyszehradzki Instytut Patentowy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane