statystyki

RPO: Ubezwłasnowolnieni powinni mieć prawo do głosowania

autor: Piotr Szymaniak08.10.2015, 07:26; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:15

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta o zmianę konstytucji. Chodzi o nowelizacją art. 62 ust. 2 konstytucji, zgodnie z którym osoby ubezwłasnowolnione przez sąd pozbawione są praw wybierania oraz udziału w referendum.

Zdaniem dr. Adama Bodnara takie arbitralne pozbawienie tych osób praw wyborczych bez zbadania ich sprawności intelektualnej pod kątem możliwości świadomego i racjonalnego udziału w wyborach jest niezgodne z prawem międzynarodowym. Przede wszystkim z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, a także z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

– Możliwości są dwie. Zmiana treści art. 62 ust. 2 konstytucji, albo zlikwidowanie instytucji ubezwłasnowolnienia i zastąpienia jej inną formą wspierania i pomocy w podejmowaniu decyzji przez osobę z niepełnosprawnością umysłową – tłumaczy dr Bodnar. – Nad reformą ubezwłasnowolnienia od lat pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, lecz jak dotąd bez rezultatu. Należy się więc zastanowić, czy nie prościej będzie po prostu doprowadzić do zmiany ustawy zasadniczej – dodaje.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane