statystyki

RPO: Ubezwłasnowolnieni powinni mieć prawo do głosowania

autor: Piotr Szymaniak08.10.2015, 07:26; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:15

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta o zmianę konstytucji. Chodzi o nowelizacją art. 62 ust. 2 konstytucji, zgodnie z którym osoby ubezwłasnowolnione przez sąd pozbawione są praw wybierania oraz udziału w referendum.

Zdaniem dr. Adama Bodnara takie arbitralne pozbawienie tych osób praw wyborczych bez zbadania ich sprawności intelektualnej pod kątem możliwości świadomego i racjonalnego udziału w wyborach jest niezgodne z prawem międzynarodowym. Przede wszystkim z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, a także z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

– Możliwości są dwie. Zmiana treści art. 62 ust. 2 konstytucji, albo zlikwidowanie instytucji ubezwłasnowolnienia i zastąpienia jej inną formą wspierania i pomocy w podejmowaniu decyzji przez osobę z niepełnosprawnością umysłową – tłumaczy dr Bodnar. – Nad reformą ubezwłasnowolnienia od lat pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, lecz jak dotąd bez rezultatu. Należy się więc zastanowić, czy nie prościej będzie po prostu doprowadzić do zmiany ustawy zasadniczej – dodaje.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane