statystyki

Człowiek ma prawo do wszechstronnego rozwoju

autor: Rafał Dutkiewicz05.10.2015, 08:12; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:02

Rozwój cywilizacyjny niesie z sobą kolejne poziomy indywidualnych i zbiorowych gwarancji oraz praw. Mówimy o prawie do ubezpieczeń społecznych, do opieki zdrowotnej, do edukacji. Dziś wydają się nam one ustanowione i oczywiste, choć wciąż wymagają udoskonalania i ochrony, kontroli oraz państwowej, a nawet ponadpaństwowej opieki.

Dla dobra społecznego powinniśmy się dziś domagać prawa do kultury. Owszem, konieczność tę zauważa już Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęty w 1948 r. w Paryżu dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niestety nie odnosi się do niej żadna z ogólnoeuropejskich deklaracji: ani Konwencja o ochronie praw człowieka, ani Karta praw podstawowych. Postarajmy się to zmienić.

Pod koniec 2016 r. w ramach działań związanych z Europejską Stolicą Kultury wydamy „Leksykon wrocławski”. Zespołem opracowującym publikację kieruje niemiecki badacz kultury profesor Andreas Wiesand. Leksykon będzie kompendium wiedzy i informacji dotyczących europejskich regulacji prawnych w dziedzinie kultury. Słownik, opracowany w językach polskim i angielskim, uzupełniony interaktywną platformą, po raz pierwszy w historii przedstawi stan prawa o kulturze. W pewnym sensie także stan prawa do kultury.

Prawo do kultury jest w istocie uniwersalnym prawem człowieka do indywidualnego, intelektualnego i duchowego, rozwoju oraz do kształtowania relacji międzyludzkich ku społecznemu porozumieniu i dobrostanowi, a także ku poszanowaniu innych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane