statystyki

Prawo dopuszcza odpowiedzialność karną piętnastolatków

autor: Adam Sroga05.10.2015, 09:42; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:50
Prawo karne określa granicę wiekową, z którą wiąże zdolność do ponoszenia odpowiedzialności karnej.

Prawo karne określa granicę wiekową, z którą wiąże zdolność do ponoszenia odpowiedzialności karnej.źródło: ShutterStock

Trzy lata temu 16-latek zamordował taksówkarza w Nowym Sączu. Ponad rok temu 12-latek i 14-latek wepchnęli pijanego bezdomnego do rzeki w Gorzowie – ofiara utonęła. W końcu sprawa najnowsza – 15-latek zaatakował siekierą policjantkę w Mławie. Zdarzenia kryminalne z udziałem nieletnich sprawców szczególnie przerażają i bulwersują. – Czy ci młodzi ludzie poniosą karę adekwatną do ich winy – zastanawia się nasz czytelnik, pan Stefan, mieszkaniec Konina.

Wprawdzie polskie prawo przewiduje możliwość odpowiedzialności karnej przez sprawców, którzy popełnili czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat, ale przewiduje też wyjątki. Już 15-letni przestępca może być sądzony jak dorosły. Muszą zostać jednak spełnione ściśle określone warunki.

17 lat warunkiem odpowiedzialności

Prawo karne określa granicę wiekową, z którą wiąże zdolność do ponoszenia odpowiedzialności karnej. Polskie prawo określa tę granicę jako ukończone 17 lat w czasie popełnienia czynu zabronionego. Takie rozgraniczenie jest wynikiem przyjęcia, że właśnie w tym wieku młody człowiek osiąga taki poziom rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego, że potrafi prawidłowo rozpoznać znaczenie swojego zachowania. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z indywidualnych różnic w rozwoju każdego człowieka. Te różnice zdaje się też uwzględniać ustawodawca, wprowadzając pewne modyfikacje odpowiedzialności ze względu na wiek.

Postępowanie wobec nieletnich

Zasadą jest, że sprawca, który w czasie czynu nie ukończył 17 lat – nieletni, odpowiada na zasadach określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Smutną rzeczywistością jest wysoka demoralizacja i przestępczość wśród młodych ludzi. Dążenie do przeciwdziałania tym zjawiskom oraz tworzenie warunków do powrotu do normalnego życia tym z nich, którzy popadli w konflikt z prawem – to zadanie wspomnianej ustawy. Sąd rodzinny, prowadzący sprawy nieletnich, powinien kierować się przede wszystkim ich dobrem, a w toku postępowania wziąć pod uwagę ich osobowość, wiek, stan zdrowia, stopień rozwoju psychicznego i fizycznego, cechy charakteru, przyczyny i stopień demoralizacji, charakter środowiska i warunki wychowania nieletniego. W gestii sądu pozostają środki wychowawcze, takie jak m.in. udzielenie upomnienia, zobowiązanie do określonego postępowania czy ustanowienie nadzoru. Wysoki stopień demoralizacji nieletniego, który dopuścił się czynu karalnego, okoliczności i charakter czynu, a ponadto ustalenie, że inne środki wychowawcze okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji, stanowią dla sądu podstawę dla orzeczenia umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane