statystyki

Młodzi sprawcy pod lepszą ochroną

autor: Emilia Świętochowska29.08.2017, 07:28; Aktualizacja: 29.08.2017, 08:39
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

26 544 wobec tylu nieletnich zapadły w 2016 r. prawomocne orzeczenia o popełnieniu czynu karalnegoźródło: ShutterStock

Sądy rodzinne nie będą już mogły z automatu przedłużać pobytu nieletniego w schronisku, zanim jeszcze wydadzą wyrok

Praktykę tę ma wyeliminować nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1654), której propozycję przygotowali senatorowie. Stało się to w odpowiedzi na petycję Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o dostosowanie polskich regulacji do wytycznych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazanych w wyroku w sprawie Grabowski przeciwko Polsce z 2015 r. (skarga nr 57722/12).

Zgodnie z art. 27 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich sąd może umieścić taką osobę w schronisku w sytuacji, gdy jest podejrzewana o popełnienie czynu karalnego (i np. istnieje obawa, że będzie się ukrywała). Dotyczy to przede wszystkim tych najpoważniejszych czynów, jak zabójstwo, rozbój czy ciężkie pobicie. Przed skierowaniem sprawy na rozprawę pobyt nieletniego w ośrodku nie ma prawa przekroczyć trzech miesięcy.

Natomiast do chwili wydania wyroku w pierwszej instancji młody delikwent nie może spędzić w zamknięciu więcej niż rok. Grabowski, zatrzymany za kilka rozbojów, przesiedział w schronisku trzy miesiące, po czym jego pełnomocnik – w związku z upływem ustawowego okresu – złożył wniosek o zwolnienie chłopaka. Sąd jednak odmówił i odpowiedział, że odrębnych postanowień o przedłużeniu pobytu się nie wydaje. Zwłaszcza że sprawę skierowano już do rozpoznania. Nie było też możliwości sądowego podważenia zamknięcia w schronisku.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane