statystyki

Adwokaci alarmują: Kompetencje służb zagrażają prawu do obrony

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.09.2015, 07:21; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:26
Podsłuch - nagranie

Krytykowany projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca zeszłego roku, w którym zakwestionowano obecne przepisy regulujące dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli jako niezgodne z ustawą zasadnicząźródło: ShutterStock

Służby będą mogły na bieżąco monitorować działalność adwokata i sprawdzać m.in., w jakich godzinach i jak często nawiązuje relacje z klientem – twierdzi Naczelna Rada Adwokacka. Zdaniem palestry senacki projekt nowelizujący ustawę o policji nie tylko nie podniesie standardu ochrony praw obywatelskich, lecz wręcz doprowadzi do jego obniżenia.

– Zdumiony jestem, że w izbie wyższej parlamentu powstają projekty rujnujące obywatelom ich konstytucyjne prawo do obrony. Iluzoryczna kontrola i nieograniczony dostęp służb do podsłuchanych rozmów z adwokatem prowadzą nas w kierunku państwa policyjnego – ostrzega prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Krytykowany projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca zeszłego roku, w którym zakwestionowano obecne przepisy regulujące dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli jako niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt K 23/11). Jednak zdaniem NRA zaproponowana przez senatorów nowela w niedopuszczalny sposób będzie ingerować w zasady tajemnicy zawodowej (adwokackiej, radcowskiej, lekarskiej czy dziennikarskiej).

Radzie nie podoba się m.in., że o tym, czy zgromadzone w ramach kontroli operacyjnej materiały zawierają dane objęte tajemnicą obrończą (art. 178 kodeksu postępowania karnego), czy też tajemnicą adwokacką (art. 180 par. 2 k.p.k) decydować będzie funkcjonariusz przeprowadzający czynności. A tylko gdy się okaże, że pozyskano informacje chronione tą pierwszą, aktualizować się będzie bezwzględny obowiązek ich zniszczenia. Tymczasem, jak podkreśla w uchwale NRA, „istnieje ryzyko, że z uwagi na wczesny – zazwyczaj przedprocesowy charakter czynności operacyjnych, materiał dotyczący każdego poufnego kontaktu adwokata z osobą niebędącą formalnie jeszcze podejrzanym, uznawany będzie za niezawierający informacji chronionych lub zawierający informacje objęte tajemnicą, o której mowa w art. 180 par. 2 k.p.k”. A przecież prawo do obrony aktualizuje się z chwilą zgłoszenia się klienta do adwokata, nie zaś formalnego przedstawienia zarzutów.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane