statystyki

Służby nadal będą miały zbyt dużo swobody

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.09.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.09.2015, 08:19

Sądy, aby rzeczywiście zweryfikować, czy służby działają zgodnie z prawem, powinny badać konkretne sprawy, a nie dane statystyczne. Taką tezę stawia w opinii zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych Antoni Bojańczyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Między innymi z tego powodu stoi on na stanowisku, że przygotowany przez Senat projekt noweli ustawy o Policji nie spełnia standardów konstytucyjnych. Krytyczna jest również druga opinia przygotowana na zlecenie BAS , której autorem jest prof. Marek Chmaj z kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

Komentowany projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca zeszłego roku, w którym zakwestionowano obecne przepisy regulujące dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli jako niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt K 23/11). Jednak zdaniem obu ekspertów to, co proponują senatorowie, nie będzie odpowiadało standardom wyznaczonym w orzeczeniu TK.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane