statystyki

Przedstawicielstwo opiekuńcze odpowiedzią na pytania seniorów o testament życia

autor: Anna Krzyżanowska24.09.2015, 07:21; Aktualizacja: 24.09.2015, 07:55
Zgodnie z założeniami zaproponowanymi przez notariat, przedstawicielstwo opiekuńcze – zwane też prewencyjnym – ma być zawartą w formie aktu notarialnego umową

Zgodnie z założeniami zaproponowanymi przez notariat, przedstawicielstwo opiekuńcze – zwane też prewencyjnym – ma być zawartą w formie aktu notarialnego umową

Za pięć lat osoby po 60. roku życia stanowić będą 25 proc. polskiego społeczeństwa. W 2035 r. – już 30 proc. Najwyższy więc czas, by system prawny przygotować na potrzeby seniorów – nie mieli wątpliwości uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sejmie przez Fundację na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego.

Fundacja jest autorem projektu zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz kodeksie postępowania cywilnego. Postuluje w nim powołanie instytucji przedstawicielstwa opiekuńczego, dzięki któremu – będąc jeszcze w pełni sił – samodzielnie zdecydujemy na przyszłość, kto zajmie się naszymi sprawami w przypadku niedołężności.

– Ten projekt jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie zgłaszane w naszych kancelariach. Dokonując czynności notarialnych, spotykamy się z pytaniami klientów, czy mogą udzielić pełnomocnictwa na wypadek, kiedy nie będą mogli samodzielnie podejmować decyzji. Dziś odpowiedź na takie pytanie brzmi: nie – akcentował notariusz Lech Borzemski, członek Fundacji oraz były prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Zgodnie z założeniami zaproponowanymi przez notariat, przedstawicielstwo opiekuńcze – zwane też prewencyjnym – ma być zawartą w formie aktu notarialnego umową. Przedstawiciel opiekuńczy ma być upoważniony m.in. do:


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • dorosli niepelnosprawni.(2015-09-24 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  kopacz kiedy swiadczenie pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnocprawnych...

  Odpowiedz
 • Katol 26 prawda boli(2015-10-04 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Ok, to kiedy Pis przejmie władzę całkowicie będziemy zdani na zasiłek państwa?
  Państwo to obywatele a tych z czasem będzie mniej, z jednej strony to ok, a z drugiej brak reform i rozdawnictwo (pis, po) doprowadzi nas na skaj ubóstwa,80 % mamy na to szans.
  Straszne obywatela dzięki polityce daj bo chcę , zapłacą sami ze swoich podatków i z samych siebie, a ci politycy po 10-ciu latach i tak odejdą, choć może nie niestety w zapomnienie. Gratuluje Panie i Panowie i nawet Homo/Hetero, wyborów, nic tylko uciekać za lepszym życiem gospodarczym do krain zachodu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane